Článek
1. Göteborg
Působivá gastronomická scéna, rozmanitá kultura, krásná příroda všude kolem a cílevědomá udržitelnost, taková je druhá největší metropole Švédska na jihozápadě země. Göteborg je znám i jako zelené město nebo město studentů díky dvěma univerzitám. A je i nejudržitelnější destinací na světě.
V Global Destination Sustainability Index vítězí už od roku 2016. Mimo jiné je držitelem i mnoha dalších ekologických ocenění. Do roku 2030 plánuje být Göteborg klimaticky neutrální. Obnovitelné zdroje využívá 95 procent tamní veřejné dopravy a zhruba 90 procent hotelových pokojů je ekologicky certifikovaných. Ekologii je věnována velká pozornost i na letišti či během pořádání festivalů.
První rande v USA, druhé v Kanadě, třetí ve Švédsku. A jsou spolu dodnes
Podle Harriet Pickeringové, jež se s rodinou přestěhovala nedaleko Göteborgu z britského Yorkshiru, život v tomto prostředí motivuje celou rodinu k ekologičtějším rozhodnutím. Díky množství cyklostezek se po okolí mohou bezpečně pohybovat na kole, na delší vzdálenosti si pořídili elektromobil, přispěla k tomu skutečnost, že všude je velké množství možností k jeho nabíjení.
Podle Pickeringové je ideální, že její syn vyrůstá v takovém prostředí. „Až dospěje, nebude dvakrát přemýšlet o věcech jako recyklace nebo elektrická vozidla. Bude to považovat za normální,“ uvedla pro server BBC, který zprávu o nejudržitelnějších městech zveřejnil.
2. Oslo
Hlavní město Norska je kultivovanou metropolí plnou zábavy, jež obklopují hory i moře zároveň. V Oslu můžete objevovat působivou kulturní scénu, vikingskou historii nebo zavítat do dějiště zimních olympijských her z roku 1952. Přestože jste ve velkoměstě, můžete si v něm užít obrovské množství outdoorových aktivit od pobytu na plážích přes plavání, rybaření či všemožné vodní sporty.
Na zdravém životním prostředí v Oslu pracují jednotlivci i firmy, restaurace stále častěji servírují biopotraviny a developeři hledají ekologičtější řešení rozvoje. V roce 2019 byla norská metropole oficiálně jmenována hlavním zeleným městem Evropy a ve své snaze o udržitelnost neustává.
3. Kodaň
Hlavní a největší město Dánska je dobře známé množstvím parků, vodních ploch a soch. Tamější obyvatelé si umějí užívat život a skoro každý jezdí na kole. Kodaň se dlouhodobě honosí jednou z nejvyšších životních úrovní na světě, pravidelně boduje i na gastronomické scéně a poli bezpečnosti místních i turistů.
Na tom, aby měl cestovní ruch pozitivní dopad na lokální obyvatele a udržitelný rozvoj, město četnými prostředky aktivně pracuje už od roku 2018 a sbírá v tomto směru jedno ocenění za druhým.
4. Helsinky
Hlavní a největší město Finska je známé svou přátelskostí k cizincům a širokou diverzitou. Na své si v něm přijdou zejména milovníci moderního, až provokativního umění, honosí se také zajímavými sakrálními stavbami.
Udržitelnost město praktikuje nejen z ekologického, sociokulturního i ekonomického hlediska, ale především i co se týče cestovního ruchu.
5. Bergen
Norsko podruhé. Okouzlující historické centrum s pestrobarevnými domky nedaleko mořské hladiny, zeleň, kam až oko dohlédne, četná historická i kulturní muzea a půvabné vyhlídky ze sedmi okolních hor. Bergen jako by vypadl z pohlednice na dovolenou na severu Evropy. Druhé největší město Norska je navíc obklopeno Fjordy, jejichž návštěvu by bylo hříchem vynechat.
Udržitelnost je hlavním bodem oficiální městské turistické organizace, která se zavázala udělat z Bergenu ještě lepší místo pro život i k návštěvě.