Článek
Panama
Stoupající hladina moří, způsobená změnami klimatu, se na životě na panamských ostrovech značně podepsala. Mnozí obyvatelé kvůli tomu hledají nové domovy, a příjmy z cestovního ruchu ve venkovských komunitách proto asi nikdy nebyly tolik potřeba jako právě nyní.
Server National Geographic popsal Panamu jako to pravé hřiště pro dobrodružné cestovatele. Většina turistů se totiž donedávna zaměřovala pouze na hlavní, stejnojmenné město na pevnině a slavný Panamský průplav. To si dala za cíl změnit komunitní turistická iniciativa, prostřednictvím sítě Sotur si cestovatelé mohou rezervovat jedinečné zážitky s místními průvodci v lokalitách nedotčených turismem.
Ať už vás lákají túry do deštného pralesa, sledování divoké zvěře, procházky po panenských plážích, kde s ochránci přírody můžete pozorovat hnízdění mořských želv, kurzy tradičního vaření mezi domorodci, či starodávné umělecké techniky, v Panamě si přijdete na své.
Hlavní atrakci Panamy si muži užívají výrazně více než ženy
Grónsko
Největší ostrov světa je jednou ze tří zemí Dánského království, ač se nachází v Severní Americe. Málo navštěvované bylo donedávna prostě proto, že je obtížně dostupné a zastavovaly u něj především velké výletní lodě.
Na konci listopadu bylo ale v největším a hlavním městě Grónska Nuuk po rozsáhlém rozšíření otevřeno mezinárodní letiště, díky němuž se turisté mohou pohodlněji dostat do jižní části ostrova. Dosud se létalo především na menší mezinárodní letiště ležící severněji, která ale nejsou vhodná pro větší letadla. Zrenovované letiště proto Grónsko více otevírá světu.
Grónsko je o kus blíže zbytku světa. Mrazivá země má nové mezinárodní letiště
Češi do něj, stejně jako na Faerské ostrovy, rovněž náležející Dánsku, podle ministerstva zahraničních věcí mohou vycestovat až na 90 dnů bez víza s platným pasem. Nádherná krajina, půvabná architektura i četné možnosti outdoorové zábavy čekají na objevení ve velkém. Ideální doba je právě teď.
Jordánsko
Ač není Jordánské království přímo zasaženo válečnými konflikty na Blízkém východě, sousedí s Izraelem a Sýrií, a proto trpí soustavným poklesem turistů. Prověřené agentury ale stále nabízejí dobrodružství v této zajímavé zemi, ať už pro jednotlivce, nebo pro skupiny.
Za nejlepší způsob, jak poznat zemi i její skromné obyvatele, mnozí považují absolvování některého z úseků Jordan Trail, 650 kilometrů dlouhé turistické stezky táhnoucí se od severu k jihu země, která funguje od roku 2015. Dobrodružná cesta láká na poznávání chráněného území Vádí Rum, jež je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, i krás Rudého moře.
7 důvodů, proč navštívit Jordánsko
Poznejte Madabu, město mozaik
Sierra Leone
Západoafrická země, do které se z Prahy letecky dostanete zhruba za 13 hodin s jedním přestupem, prý nikdy nebyla připravenější na turisty než teď.
Národní park Outamba-Kilimi na severozápadě láká na pozorování divoké zvěře, od mnoha druhů primátů přes hrochy, vzácné antilopy i četné ptactvo. Hlavní město zaujme četnými muzei i vyhlášenou gastronomií. Nedaleký ostrov Bunce demonstruje mrazivou otrokářskou minulost rozsáhlou pevností a na pobřeží čekají krásné, dosud neobjevené pláže.
Gruzie
Stát na pomezí Evropy a Asie se v poslední době dostává do hledáčku cestovatelů zejména díky dobrému poměru ceny a kvality. Navíc soustavně pracuje na tom, aby pomohl sólo cestovatelům s lepší orientací. S rozvojem infrastruktury, zlepšováním veřejné dopravy a překlady map a turistických značek se čím dál víc stává destinací, která určitě stojí za návštěvu.
Hlavní město Tbilisi láká na uměleckou scénu i gastronomii, celá země je navíc vyhlášená svým vínem. Příznivci neotřelých lokalit by neměli vynechat staré lázeňské město Cchaltubo. Za objevení stojí i město Kutaisi s několik tisíc let dlouhou historií.