Článek
Království Bahrajn tvoří hlavní stejnojmenný ostrov, který zaujímá sedm osmin rozlohy země, a 32 dalších ostrůvků, z nichž mnohé stojí za objevení. Název Bahrajn v arabštině znamená dvě moře, bývá mu ale přezdíváno i perla Perského zálivu. A nejen obrazně řečeno. Vždyť bývalé hlavní město Muharraq na stejnojmenném ostrově bylo jako centrum lovců perel po staletí nejbohatším městem Perského zálivu.
Polovinu populace země dnes tvoří Arabové, zbytek jsou cizinci, kteří do země přijeli za prací. Často tak můžete potkat Indy, Íránce, Pákistánce, Brity či Američany. Značná část lidí žije ve třech největších městech Manáma, Muharraq a Riffa. Manáma je hlavním městem země a nachází se v ní množství zajímavých památek a hlavních turistických cílů. Které z nich určitě nevynechat?
Lákadla Manámy
Nejoblíbenější atrakcí země je Národní muzeum Bahrajnu. Jedná se o skvělý úvod k poznávaní země v postmoderní stavbě na nábřeží. Pyšní se archeologickými nálezy starověké civilizace Dilmun, která měla od 3. tisíciletí př. n. l. centrum právě na ostrovech.
Včera, dnes a zítra můžete v Dubaji zažít každý den
V severní části hlavního ostrova se nacházejí i Dilmunské pohřební mohyly zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. V muzeu můžete dále poznat národní zvyky, tradice a oděvy. Vyhlášená je pak prý i muzejní kavárna s terasou a nádherným výhledem na záliv a národní divadlo.
Atrakcí, kterou snad nelze vynechat, jsou manámské trhy. V úzkých uličkách pořídíte vše od oblečení přes elektroniku až po koření. Tradiční Souq je vyjma produktů vyhlášený i neobyčejnou atmosférou, která vás u toho správného stánku vrací i několik století zpět. Známý je i manámský rybí trh. Navštívit můžete v hlavním městě i četné množství uměleckých galerií, chrámů a Světové obchodní centrum, sídlící ve fascinující budově složené ze dvou 240metrových věží.
Kdo by se chtěl do arabské kultury ponořit hlouběji, může zavítat do komplexu Beit Al Quran ve čtvrti Hoora, který skvěle prezentuje islámské umění. Nachází se v něm nejucelenější sbírka starověkých koránů v celé oblasti, nechybí dřevořezby, kaligrafie ani knihovna perských básní. Hoora je na druhou stranu i jedním z center nočního života hlavního města s četnými hotely, kluby a restauracemi. Za pohled určitě stojí i mešita Al-Fatih, která je největší v zemi.
Výletní cíle mimo metropoli
Jen deset minut jízdy od Manámy se tyčí Qal’at al-Bahrain, bahrajnská pevnost s muzeem. Byla postavena Portugalci v 16. století na místě předpokládaného hlavního města Dilmunské říše a rovněž spadá pod UNESCO. Zajímavá pevnost se nachází i ve městě Riffa.
Za deset minut jízdy z hlavního města opačným směrem můžete být v Muharraqu. Ten rovněž disponuje zajímavým tradičním trhem a Perlovou stezkou, popisující historii tohoto ekonomicky výrazného odvětví, která spadá pod UNESCO.
Snad nejznámější přírodní památka země, tzv. strom života, je vzdálená asi 40 minut jízdy z Manámy. Více než 400 let starý naditec klasonosný je jediným stromem, který rozprostírá své pokroucené větve v poušti. Přírodní zajímavost s nádechem mystiky denně přitahuje stovky návštěvníků. Obzvláště působivý je při soumraku se speciálním osvětlením.
Nedaleko od stromu života se nachází Bahrain International Circuit, kde se koná závod formule 1 a návštěvníci se tu vyjma prohlídek mohou svézt sportovním autem. Poblíž je i akvapark The Lost Paradise of Dilmun a muzeum ropy. Oblíbené jsou i výlety do pouště v rozličných dopravních prostředcích i na velbloudech. Ze zvířat obývajících království je možné spatřit gazely, králíky, mangusty a ještěrky.
Bahrajn se po celý rok pyšní hojností slunečního svitu a prší tam jen deset dnů v roce. V listopadu je průměrná denní teplota okolo příjemných 25 stupňů Celsia, od prosince do ledna se teploty drží mezi 20 a 22 stupni a poté stoupají až k nejteplejšímu červenci a srpnu s 34 stupni. Teplota okolního moře je aktuálně 26 stupňů. Další oblíbenou kratochvílí turistů je proto koupání.
„Bahrajn nabízí kombinaci plážové i městské dovolené podobně jako třeba Spojené arabské emiráty. Je tak ideální destinací například pro klienty, kteří už byli v SAE a hledají podobnou destinaci v podobné oblasti. Má ideální podmínky pro plážovou dovolenou s luxusními hotelovým resorty,“ tvrdí mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.
Určitou výhodou Bahrajnu je i skutečnost, že jej přes zimní sezonu nově s Prahou jednou týdně pojí přímé ani ne šestihodinové charterové lety Boeingem 737 MAX pod taktovkou skupiny Der Touristik.
Většina hotelových resortů se nachází u pláží. Tou nejznámější bílou bahrajnskou kráskou je tzv. mizející pláž na ostrově Jarada. Výlet k asi 20 kilometrů vzdálenému ostrůvku, který během přílivu mizí pod hladinou, připomíná návštěvu Malediv.
Co se týče gastronomie, můžete se těšit na směs arabské, perské, indické, blízkovýchodní a středomořské kuchyně. Nejčastěji narazíte na čerstvé mořské plody, kuřecí a velbloudí maso kombinované s rýží, zeleninou a voňavým kořením.