Článek
„O výukové online programy jsme zaznamenali ve školách velký zájem. Od začátku roku už naše vzdělávací oddělení absolvovalo kolem 100 prohlídek,“ uvedl Stanislav Lada, mluvčí státní instituce, jejímž posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace.
Zájem je také o virtuální procházku po pietních místech. „Systém má již přes 1000 unikátních přístupů. V brzké době bychom rádi spustili také placenou variantu, virtuální prohlídku s průvodcem,“ poznamenal mluvčí.
Termín tryzny je nejistý
Na harmonogramu tradičních akcí nechce vedení památníku nic měnit. „Jedna plánovaná již začátkem února dokonce proběhla, byla vysílána online a je k dispozici na našem YouTube kanálu. V březnu a dubnu počítáme se zahájením výstav, vždy budou přenášeny i s kulturní vložkou online. Chceme být plně připraveni, pokud by situace umožnila znovuotevřít,“ zdůraznil Lada.
Nejistý je zatím termín tradiční tryzny na Národním hřbitově. Každoročně se koná třetí květnovou neděli. Loni se v klasické podobě uskutečnit nemohla ani v květnu, ani v náhradním podzimním termínu.
„Pro letošek už s květnovým termínem také příliš nepočítáme, nicméně definitivní rozhodnutí padne až v průběhu března,“ uvedl mluvčí a připomněl, že vzpomínky se obvykle účastní až 5000 lidí.
Pracoviště funguje ve zvláštním režimu, někteří lidé pracují z domova, další se podílejí na realizaci investic. Památník, zřizovaný ministerstvem kultury, nikoho ze 136 zaměstnanců nepropustil. „Pouze u několika zaměstnanců jsme odsunuli počátek jejich sezonních smluv až na dobu, kdy budeme moci skutečně otevřít,“ podotkl Lada.