Článek
Admirál Byron byl britskou korunou pověřen, aby osídlil nějaký ostrov u jihoamerického pobřeží, kde by mohly lodě nabírat nové zásoby, a následně pokračoval v hledání alternativní cesty do Východní Indie, tedy oblasti dnešní jihovýchodní Asie, Indonésie a Filipín.
Když mořeplavec se svým loďstvem brázdil nekonečné vody Pacifiku, narazil 7. června 1765 na malý ostrov, který byl lemován plážemi s jemným bílým pískem a plný vysokých stromů tvořících háje. Posádka se už těšila, jak z některé palmy uzme kokosy a napije se jejich na vitamíny bohaté vody. V 18. století, kdy se admirál Byron plavil, byly totiž pro námořníky stále velkou zdravotní hrozbou kurděje, způsobené nedostatkem vitaminu C.
A journey to the Disappointment Islands https://t.co/7J6Y0Xo1uJ #traveler #southpacific #goodreads pic.twitter.com/LxilZbBOQ2
— The Real Brian Piercy (@brianpiercy) 21. března 2019
Na ostrově ovšem podle zápisků Johna Byrona nebylo možné přistát. Nejen kvůli velkým vlnám a mělkému korálovému pobřeží, ale i kvůli divochům, kteří ihned zapálili ohně, aby nezvané hosty varovali a odradili od vstupu. „Domorodci běželi podél pobřeží, křičeli a tančili,“ napsal si Byron do deníku s tím, že mávali i svými kopími na varování. „Vyluzovali jedny z nejodpornějších zvuků, co jsem kdy slyšel,“ poznamenal si mořeplavec.
S přistáním na ostrově se námořníci tedy rozloučili. Když odpluli, aby domorodce víc nedráždili, šel si admirál Byron svou frustraci vybít nad mapy. Objevenou zem pojmenoval Ostrovy zklamání (Islands of Disappointment) a po skončení jeho cesty a publikování objevů už jim tahle přezdívka zůstala.
Negativní jména ostrovy provázejí
Byron ale nebyl první, kdo ostrovy objevil. Poprvé je během své expedice v roce 1520 spatřil portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan. A dojem z nich měl dost podobný. Jelikož na nich námořníci nemohli najít zdroj vody, nazvali je Nešťastnými ostrovy (Islas Infortunadas).
After several years of pitching a story about “The Disappointment Islands,” @WheresAndrew got an assignment for a magazine, which led to his cover story on French Polynesia on @NatGeo available on newsstands now: https://t.co/GugtfKSygD #TravelTogether
— USTOA (@USTOA) 27. listopadu 2018
Pod jménem Ostrovy zklamání lze najít tyto malé ostrůvky, náležící k Francouzské Polynésii, i dnes. Skládají se z ostrova Tepoto a atolu Napuka. Často je mezi ně zahrnut i 290 kilometrů vzdálený atol Puka-Puka. Jejich přístupnost je obdobně složitá jako v minulosti, přesto nezůstávají zcela neobydlené. Na Napuce žije přes 200 lidí, jsou to původní Polynésané. Na návštěvníky nejsou moc zvyklí, ale oštěpy jim už nevyhrožují.
There is a group of islands in the South Pacific called the Disappointment Islands. pic.twitter.com/o7A5d2pCaK
— Haggard Hawks 📚🦅 (@HaggardHawks) 12. července 2015
Nenajdete tam ale žádné hotely, restaurace, nic. Nepříliš lichotivé jméno zřejmě ostrovy uchránilo před zájmem turistů a světa obecně. Ne naprázdno se proto o ostrovech píše jako o jednom z posledních nezkažených míst na planetě.