Článek
Úřady odůvodnily poplatek nutností získat finance na řešení nepříznivých dopadů masového cestovního ruchu, kterým „ostrov bohů“ silně trpí. „Tato daň je zaměřena na ochranu našeho kulturního dědictví a životního prostředí,“ řekl podle deníku Le Parisien úřadující guvernér Bali Sang Made Mahendra Jaya.
Daň je nutné zaplatit prostřednictvím internetového portálu Love Bali a zahraniční turisté tak musí učinit, ať už na ostrov přijedou z ciziny, nebo z jiných částí Indonésie. Guvernér vyjádřil přesvědčení, že elektronický způsob platby zabrání frontám na letišti.
Bali: Foreign tourists to pay $10 entry tax from Valentine's Day https://t.co/3s0VMiDu8W
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 14, 2024
Podle oficiálních údajů navštívilo Bali od ledna do listopadu 2023 téměř 4,8 milionu turistů a tamní odvětví cestovního ruchu se tak nadále zotavuje. Před pandemií koronaviru jezdilo na ostrov až 6,2 milionu návštěvníků ročně.
V době pandemie a uzavřených hranic turistika na Bali silně utrpěla, což bylo pro ostrov katastrofou. Cestovní ruch se na jeho ekonomice podílí z 80 procent.
Nepřístojnosti na posvátných místech
Tropický ostrov s úžasnou přírodou, exotickými plážemi a cennými památkami zavedl turistickou daň i ve snaze odradit nevychované turisty. Úřady na Bali v minulosti zaznamenaly řadu nepřístojností a incidentů v chrámech a na dalších posvátných místech, které převážně hinduistickou populaci ostrova šokovaly.
Bali není první destinací, která zavedla daň v rámci boje s negativními následky nadměrné turistiky. Učinila tak i městská rada v italských Benátkách pro návštěvníky, kteří přijíždějí do města v hlavní sezoně jen na jeden den.
Platit musí rovněž návštěvníci Bhútánu, který ovšem loni v září snížil denní poplatek na osobu z 200 dolarů (4732 Kč) na polovinu.