Článek
Součástí areálu, kde se mohou návštěvníci vcítit do rolí horníků nastupujících na každodenní šichtu, jsou například unikátní řetízková šatna, lampovna, koupelna, výdejna svačin, řídicí dispečink a těžní budova, lidé si ale mohou prohlédnout a zároveň vidět v chodu parní stroj z konce devatenáctého století.
„O víkendu si přišlo důl Michal prohlédnout 81 lidí, což je vzhledem k počasí, které panovalo, překvapivě dobrá návštěvnost. Nemíváme zde tisícovou návštěvnost jako například středověké památky, o to více jsme rádi za každého návštěvníka,“ řekl v pondělí průvodce Jiří Flek.
„Někteří lidé k nám během svátků dorazili až z Hradce Králové. Byli v Ostravě na návštěvě a Důl Michal nechtěli minout,“ dodal průvodce.
Velkou novinkou letošního roku je rozšíření návštěvnického okruhu o třetí trasu, jejíž součástí budou obří vyrovnávací tlakové nádoby, které byly přivezeny z bývalého dolu Barbora. „Průvodci návštěvníky zavedou i k portálu štoly, kde byl důl propojen s jámou Petr,“ uvedl správce areálu Alexandr Zaspal.
Výstavy i koncerty
Zásadní novinkou je také možnost prohlédnout si zrestaurovanou parní turbínu z roku 1913 i opravenou těžní věž, která bude lidem přístupná, a budou se z ní moci rozhlédnout po Slezské Ostravě. Její rekonstrukce stála jedenáct miliónů korun.
Důl Michal i v letošní sezóně připraví také řadu kulturních akcí, a to nejenom výstav a jednorázových koncertů, ale i hudební festival. „Na dvou pódiích se vystřídá během jednoho odpoledne zhruba dvanáct regionálních hudebníků a kapel,“ dodal Zaspal.