Hlavní obsah

Ostravské termály ke koupání nelákají, v zimě jsou spíše turistickou atrakcí

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Ačkoli Ostrava nepatří mezi lázeňská města, i na jejím území je termální voda. Jde o teplou důlní vodu z někdejší šachty Jeremenko, která se na povrchu mísí s vodou z řeky Ostravice. Zvláště v mrazivých dnech poutá místo přezdívané Ostravské termály, kde slaná voda o teplotě zhruba 29 stupňů Celsia vytéká do řeky, pozornost.

Teplá důlní voda vytékající v Ostravě z vodní jámy Jeremenko do řeky Ostravice má přezdívku Ostravské termályVideo: Pavel Karban, Novinky

Článek

„Jedná se o směs sladkých povrchových vod z řek a mělkých podzemních vod se slanou fosilní mořskou vodou, která zůstala uzavřena ve značných hloubkách jako pozůstatek po starém moři, které zde existovalo zhruba před deseti miliony let,“ vysvětlil Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku Diamo s tím, že oba druhy vod se mísí v opuštěných důlních dílech, tzv. stařinách, a jejich poměr je zhruba jedna ku jedné.

V místě, kde se voda mísí s řekou, se ve vlnách pohybují zvláštní dlouhé bílé řasy. Podle mluvčího jde zřejmě o řasy, kterým teplá voda vyhovuje. Nic o této anomálii neví ani Povodí Odry. „Nemáme informace o tom, že by zde byl nějaký speciální typ řasy nebo jiných organismů,“ uvedla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.

Indrei ujistil, že voda vypouštěná z Vodní jámy Jeremenko, které přitéká do Ostravice zhruba 150 litrů za sekundu, není v žádném případě toxická.

Z Ostravy do Varšavy letecky, nebo vlakem? Rozhodnou ceny

Cestování

Ačkoli se lze k místu, kde voda z Jeremenka prýští do Ostravice, dostat, nikdo se v ní nekoupe. „To místo je absolutně nešťastné, je daleko od všeho. Taky je tam plytká voda, jen pár centimetrů, a ještě to stříká kus nad tím. Můžete si tam leda smočit nohy,“ zdůvodnil nezájem koupajících se Roman Škorňak, který patří mezi ostravské otužilce. „A z hlediska nás otužilců je to bezpředmětné, protože my chodíme za studenou vodou, a ne za teplou,“ pousmál se.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Místo, kde důlní voda vytéká do řeky, dostalo přezdívku Ostravské termály.

I když je voda z Jeremenka slaná, nedá se podle otužilce vůbec porovnávat s vodou v nedalekých lázních Klimkovice a Darkov. S tím Indrei souhlasí. „Část lázeňských vrtů využívá onu fosilní mořskou vodu. Hlavním zdrojem jodobromových solanek jsou ale jiné hydrogeologické struktury, jejichž voda ve směsi vod z Dolu Jeremenko obsažena není,“ řekl a poukázal, že balneologická prospěšnost vypouštěné důlní vody nebyla nikdy nijak ověřena.

„Jde tedy o vodu, která má z části původ ve struktuře s určitým lázeňským potenciálem, a následně protéká přes stařinná důlní díla, kde se obohatí látkami, které nemusí být pro citlivější příjemce prospěšné.“

Foto: Pavel Karban, Novinky

V místě, kde se důlní voda mísí s řekou, jsou zcela bílé vodní řasy.

K využití důlních vod nikdy nedošlo

Diamo v minulosti uvažovalo o využití důlních vod, ale kvůli vysoké ekonomické náročnosti k žádnému projektu nikdy nedošlo. „Aktuálně se využívá pouze zvýšená teplota důlní vody, v areálu Jeremenko jsou instalována tepelná čerpadla, které ohřívají užitkovou vodu pro sprchování a vytápění objektu inspekční služby,“ sdělil mluvčí státního podniku.

Těžba uhlí v místě Dolu Jeremenko odstartovala v roce 1891, tehdy se však šachta až do roku 1946 jmenovala důl Louis. Po ukončení těžby v roce 1994 se však důlní voda začala v šachtách nekontrolovatelně hromadit. Proto stát přistoupil k jejímu čerpání a vypouštění do řeky, aby zabránil vystoupání slané vody na povrch a způsobení závažných škod.

Místo uhlí „teče“ ze šachty bývalého dolu Jeremenko elektřina

Ekonomika

Výběr článků

Načítám