Hlavní obsah

Opice, které se rozkošnicky máčejí v horských pramenech, pozorují statisíce turistů

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Japonsko je vyjma skvěle fungujících rychlovlaků, četných přírodních krás a zajímavé gastronomie vyhlášené svými horkými prameny. Koupání v takzvaných onsenech ale není vyhrazeno jen lidem. Horké prameny parku Jigokudani, jež jsou součástí národního parku Joshinetsu Kogen v oblasti Nagana, jsou jediným místem na světě, kde se v horkých pramenech koupou i opice. Makaci červenolící naložení v horké lázni loni přilákali rekordní počty návštěvníků. A letos jich může být ještě víc.

Makakové užívající si teplo v termálních pramenech jsou jedním z mnoha turistických lákadel JaponskaVideo: AP

Článek

O množství návštěvníků pozorujících koupající se makaky červenolící u japonského Nagana informovala agentura AP, která též zveřejnila video.

Proč se makaci koupou

Makak červenolící je vyjma člověka jediným druhem primáta obývajícím zemi vycházejícího slunce. Dokáže totiž dobře odolávat nízkým teplotám a sněhu. V tom jim právě pomáhají horké prameny, v nichž se opice v zimě pravidelně koupou. A mají u toho četné diváky.

Foto: AP

V horké lázni se obvykle koupou jen samice a jejich odrostlejší mláďata.

Teploty v Japonských Alpách v zimních měsících pravidelně klesají k minus 20 stupňům Celsia, ohřívání v horkých pramenech proto pomáhá makakům přečkat nejhorší zimu.

Chcete potkat toho pravého? Stačí prolézt správnou dírou

Cestování

Více než čtvrt milionu turistů. A bude hůř

Se stále rostoucími počty návštěvníků, kdy se koupající se makaci v regionu stali atrakcí číslo jedna, se ale správci parku začínají obávat o jejich blaho. Počet návštěvníků parku Jigokudani totiž v loňském roce dosáhl 257 tisíc, což je nejvíce od jeho otevření v roce 1964. Šedesát procent návštěvníků pak tvořili turisté ze zámoří.

Podle národní turistické organizace navštívilo zemi v loňském roce 36 869 900 zahraničních návštěvníků, což je o 47 % více než v roce 2023. Většina světových médií navíc doporučila Japonsko na přední příčky žebříčku, kam v letošním roce vyrazit.

Foto: AP

Makakové se v zimě koupou, aby se ohřáli.

Zvýšení počtu návštěvníků sice podle jeho ředitele Tošia Hagiwary zlepšilo finance parku, na druhou stranu je ale znepokojen dopadem cestovního ruchu na své svěřence. Obzvláště proto, že mnozí návštěvníci se pouští do přísně zakázaných interakcí s opicemi.

„Někteří návštěvníci nedodržují pravidla - dotýkají se opic, házejí po nich kameny a snaží se je krmit. V hlavní části parku je přísně sledujeme a varujeme, ale někteří to stále dělají rafinovaně, protože nemůžeme monitorovat celou oblast,“ uvedl Hagiwara. Dodal také, že na druhou stranu si díky návštěvníkům mohou oddechnout z finančního hlediska a park je na tom v tomto směru dobře. V minulosti mu kvůli nízkým příjmům ze vstupů dokonce hrozilo uzavření.

Co čeká za žlutými dveřmi s nápisem knihkupectví

Cestování

Teple se oblečte a nerušte opice

Ředitel také varuje návštěvníky parku, že v zimě je třeba se na túru ke koupajícím se opicím dobře vybavit z hlediska zimního oblečení a obutí. Pokud totiž turisté nebydlí poblíž, od autobusu je to slušná štreka zasněženou krajinou.

Francouzka Mari Berbertiereová neponechala nic náhodě jak z hlediska výbavy, tak i ubytování. „Je tady příliš mnoho lidí. Ale věděla jsem o tom, takže to není překvapení,“ uvedla turistka, která se schválně ubytovala v těsné blízkosti parku, aby si mohla pohled na opice vychutnat v klidu v ranních hodinách předtím, než dorazí davy.

Foto: AP

Koupající se opice táhnou.

Většina makaků, kteří se v parku koupou, jsou samice. Samci většinou skupinu pouštějí hned po páření a koupelí, které opice využívají v té největší zimě, se proto neúčastní.

Podle ředitele parku je to navíc u opic podobné jako u lidí. Záleží na osobní preferenci. Některé se i přes velmi nízké teploty rozhodnou prostě se nekoupat.

Čekací doba na mražené krokety je 43 let, přesto jsou ztrátové

Cestování

Výběr článků

Načítám