Článek
„For Model se řadí mezi nejoblíbenější akce, které pořádáme. Mám radost, že se i letos hlásí modeláři, kteří se u nás prozatím se svými díly nepochlubili. Veřejnosti tak představíme exponáty, které v minulých letech neměla možnost vidět,“ sdělila Novinkám ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.
K vidění budou modely všech kategorií, plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na populární výstavě budou mít také plastikové a papírové modely současných automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů či kamionů.
Část výstavy bude věnovaná leteckému modelářství. „Lidé budou moci obdivovat letadla všech kategorií s elektromotory i se spalovacími motory. Půjde jak o civilní a vojenská, tak i o akrobatická letadla, dále makety vrtulníků či větroně,“ uvedl mluvčí výstaviště Michal Poláček. K lákadlům výstavy bude podle něj patřit mimo jiné model plachetnice a ultralightu v měřítku 1:1.
Pavilon E bude tradičně patřit železničním modelářům. Letos však modulová železnice nabídne novou trasu s novými zastávkami. Zastoupeny budou všechny rozchody. Další novinkou bude železnice přenesená do pavilonu ze zahradního plenéru.
Námořní bitvy s efekty
Jednou z nejoblíbenějších částí výstavy For Model je vodní plocha umístěná v pavilonu A. Využijí ji lodní modeláři se svými plachetnicemi, ponorkami a dalšími bojovými plavidly. Návštěvníci budou moci spatřit námořní bitvy plné světelných, zvukových a kouřových efektů.
Na své si i letos na výstavišti přijdou také příznivci filmové a televizní techniky. Její expozici tvůrci nazvali Promítací technika zaniklých olomouckých kin. „Návštěvníky seznámíme s dochovanými funkčními promítačkami a inventářem z někdejších olomouckých kin Mír, Central, Svatý Kopeček, Jas anebo Lípa. Práci promítače „analogového“ kina bude moci okusit každý, kdo na ruční převíječce zkusí přetočit celovečerní film o délce tří a půl kilometru,“ konstatovala manažerka výstavy For Model Lenka Weiserová.
Na akci vlakem
V sobotu 23. března budou moci lidé na výstavu For Model dorazit stylově. A to historickým vlakem složeným z motorových vozů M 131.1 lidově nazývaných Hurvínek, jež se vyráběly mezi lety 1948 a 1956. Na koleje vyjedou díky pokračování dlouholeté spolupráce Výstaviště Flora Olomouc s Českými drahami.
„Jezdit budou celý den mezi stanicemi Olomouc–hlavní nádraží a Olomouc–Řepčín a zpět. Na trase je i zastávka Olomouc–Nová Ulice, ze které je to pěšky na výstaviště Flora necelých pět minut,“ doplnil Poláček. Jízdenky budou k dostání před odjezdem přímo ve vlaku.
Milovníci starých vlaků se v rámci těchto historických souprav mohou těšit jak na samotné motorové vozy řady M 131.1, tak i jejich historické přípojné vozy. For Model bude každý den začínat v 9 hodin, v pátek a sobotu bude výstava otevřená do 18:00 a v neděli do 17:00 hodin.