Článek
„Jejich odchyt nebyl vůbec jednoduchý. První pokus se uskutečnil koncem loňského září, ale nebyl úspěšný. V prosinci se pak podařilo jednoho pratura uspat a převézt, druhého až tento týden ve čtvrtek,“ řekl Dalibor Dostál z organizace Česká krajina, která společně s dalšími organizacemi vytváří přírodní rezervace a snaží se do přírody vrátit původní druhy.
Novohradská rezervace, která vznikla na soukromých pozemcích, se tak stala již třetí přírodní rezervací velkých býložravců v Jihočeském kraji. Velcí kopytníci už žijí například u Třeboně na Jindřichohradecku a také u Lipna nad Vltavou na Českokrumlovsku.
„Velcí kopytníci nahradí v Novohradských horách na pastvinách hospodářská zvířata. Péče o ně je totiž v náročných klimatických podmínkách Novohradských hor velmi náročná a nákladná. Navíc se v regionu objevují vlci, před kterými se divocí kopytníci dokážou lépe bránit než domácí zvířata závislá na člověku,“ dodal Dostál.
Největší přírodní rezervace pro velké kopytníky je ve středočeských Milovicích, kde na ploše o rozloze více než 200 hektarů žijí stáda divokých koní, praturů i zubrů. V celé České republice je v současné době celkem patnáct takových rezervací.