Článek
Velikonoční ostrov, v domorodém jazyce nazývaný Rapa Nui, na němž žije podle AFP asi 10 tisíc lidí, se uzavřel loni v září, když chilská vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pandemii covidu-19. Od té doby se na ostrově, který proslavily zejména tajemné obří sochy, potvrdilo osm případů nákazy, poslední z nich loni v září. Nikdo tam kvůli této nemoci nebyl hospitalizován ani nezemřel.
Na Velikonočním ostrově podle AFP není nemocnice s jednotkou intenzivní péče a let na pevninu trvá asi pět a půl hodiny. Nicméně minulý měsíc z pevniny chilské úřady poslaly na ostrov lékařskou ambulanci vybavenou pro pacienta s vážným průběhem covidu-19. Očkováno je proti této nemoci na Velikonočním ostrově asi 73 procent populace.
Referenda se účastnila pouze necelá pětina voličů, z nichž se pro neotevření ostrova vyslovilo 67 procent hlasujících. Zda se ale ostrov turistům od ledna otevře, mají rozhodnout zdravotnický úřad regionu či ministerstvo zdravotnictví. Ty se zatím k záležitosti nevyjádřily, uvedla AFP. Ekonomika ostrova je přitom závislá zejména na cestovním ruchu a rybolovu.
Na nejodlehlejším letišti světa si můžete udělat i piknik
Od listopadu se však otevírá pevninská část Chile, respektive po naočkovaných turistech už nebude vyžadována povinná pětidenní karanténa. Budou však muset podstoupit test po příletu a na jeho výsledek počkat v hotelu.
Hlavním tahákem jsou záhadné sochy
Část Velikonočního ostrova je národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho sochy moai s velkou hlavou a bez nohou, které vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi deset metrů a vážila kolem 82 tun.
Dlouho bylo záhadou, jak tyto obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v 80. letech minulého století přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel.