Článek
Provincie Finnmark sousedí s Finskem a Ruskou federací. Obyvateli jsou vedle Norů i domorodí Laponci. S přibývajícími stupni severní šířky se zdejší vegetace omezuje na zakrslé dřeviny, trávu a lišejníky. Prakticky podél celého pobřeží se volně pasou stáda ovcí. Není problém narazit i na skupinky sobů.
.: Most u městečka Tana Bru.foto: Novinky/Jaroslav Soukup
Zalidnění oblasti je i v rámci Norska minimální a život se soustřeďuje do několika málo větších městeček. Správním centrem celé oblasti je Vadsø, které má kolem šesti tisíc obyvatel a leží na východním pobřeží u Barentsova moře.
.: Podél pobřeží se potulují stáda sobů.foto: Novinky/Jaroslav Soukup
Vadsø je známé mimo jiné i tím, že právě z něj startoval ve 20. letech minulého století ke svým polárním výpravám vzducholoděmi Norge a Italia cestovatel Umberto Nobile.
.: Stožár ve Vadsø, u něhož kotvily Nobileho vzducholodě.foto: Novinky/Martin janák
Ačkoliv se většina map tváří, že Vadsø je takříkajíc konec světa, dá se po velmi úzké silničce podél skalnatého pobřeží pokračovat až do bezmála 40 kilometrů vzdáleného Hamningbergu.
.: Osadu Hamningberg na většině vůbec map nenajdete.foto: Novinky/Jaroslav Soukup
Vedle známějšího Nordkappu (ostrov propojený s pevninou podmořským tunelem), který je s ohledem na turistickou atraktivitu označován za nejsevernější bod kontinentální Evropy, zůstává neprávem opomíjen Nordkinn, který je situován východněji a jehož nejsevernější osada Gamvik, leží jen o několik kilometrů jižněji než výspa Nordkappu.