Článek
Průběh prací již umožnil zvýšení hladiny vody v nádrži. Ta už nyní plní všechny svoje funkce, a proto neplatí žádné zákazy či omezení a v přehradě je tak opět možné se koupat.
„Už v předloňském roce jsme dokončili práce na opevnění návodního líce a sanace zdí odběrné věže. Nově máme kompletně vybetonovaný skluz, vývar a spadiště, zbývají už pouze římsy. V následujících měsících se práce budou soustředit na dokončení povrchu koruny hráze včetně mostovky, opevnění koryta pod vodní nádrží a kabelové vedení,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Obrovské množství bahna je pryč
Podařilo se také odtěžit a uložit celé původně naplánované množství sedimentů. Kromě zlepšení kvality vody se těžba sedimentů projeví i na snížení náchylnosti k rozvoji sinic v nádrži v období letních měsíců. Poslední měření vyhodnotilo kvalitu vody stupněm dva, tedy jako vodu vhodnou ke koupání.
„Nad rámec původního plánu jsme odtěžili dokonce o deset tisíc kubíků sedimentů více, což přispěje k posílení retenční schopnosti vodní nádrže a prodlouží dobu, za kterou budeme muset znovu snížit hladinu a odtěžit nově usazené sedimenty,“ říká Gargulák. Celkem Povodí Moravy z nádrže odtěžilo 76 tisíc metrů krychlových sedimentů.
Rekonstrukce se však neobešla bez komplikací. Při stavebních pracích na vývaru byly zjištěny nepředvídatelné geologické poměry. Úpravy projektové dokumentace a změna pracovního postupu vedly k posunutí termínu dokončení stavby o sedm měsíců na listopad 2024. Další komplikace již nevznikly a termín dokončení v listopadu tedy platí. Stavební náklady na rekonstrukci vodní nádrže jsou 236 milionů korun.