Článek
Ostrov, jenž je součástí Vnitřních Hebrid, obývá asi třicítka lidí. Jsou na něm omezené pracovní možnosti i vyžití. Jak se zdá, potenciální rezidenty ani jedno neodrazuje. Poptávku ale Rùm ani zdaleka nedokáže uspokojit, protože jediná obydlená vesnice Kinloch nabízí jen několik málo prázdných domů.
Skotský ostrůvek o 30 obyvatelích hledá nové rezidenty
Organizace Rum Community Trust, která inzerát na nové obyvatele zveřejnila, doufala, že se populace zdvihne na 60 lidí. Že se ozvou lidé i z Pákistánu či Indie, zřejmě nečekala.
Pravé místo k izolaci
Steve Robertson, který v organizace pracuje jako manažer rozvoje, uvedl, že je odezvou velmi potěšen. Vysoký zájem je možná i kvůli pandemii — v časech, jako jsou tyto, lidé přeci jen hledají poklidnou izolaci. „Pokud budou restrikce pokračovat, ostrov vám nabídne spoustu místa, pláže a útesy,“ uvedl.
Isle of Rum https://t.co/4M0pPQssT3
— Susan Pfannenschmidt (@Spfannenschmidt) August 15, 2020
„Myšlenka, že se zcela oprostíte od života, který máte, a přestěhujete se na malý ostrov, je zřejmě cosi přitažlivého. Někteří možná nezůstanou navždy, ale bude to pěkná část jejich životů,“ doplnil.
Organizace aktuálně prochází všemi žádankami a dobrých kandidátů je prý mnoho. Přednost samozřejmě dostanou menší rodiny nebo ti, kteří mohou podnikat i z ostrova a vnést tak do komunity přidanou hodnotu.
Někteří zájemci se dokonce nabídli, že by na Rùmu vybudovali další domy. „Musejí ale přesvědčit radu, že chápou strasti, které pramení ze života v malé komunitě. Ať už jste z Londýna, New Yorku či Glasgow, je to výzva,“ uzavřel Robertson.