Článek
"Slavnostní otevření proběhne 10. srpna při příležitosti Svatovavřinecké pouti. Poštovna zatím funguje na základě předběžného užívá, když do roka počítáme s kolaudací, která závisí na demolici srubu staré poštovny," přiblížila Skrbková.
Kolaudace se zdržela o dva roky
Kolaudaci vrcholového objektu za zhruba deset miliónů korun zdržely o dva roky vleklé spory mezi peckou investorkou a dodavatelem a povětrnostní podmínky. Podnikatelka z Pece pod Sněžkou vyčítá dodavatelům hrubě odfušovanou práci, dodavatelská firma naopak přiznává pouze drobné snadno odstranitelné nedodělky v rozsahu dvou procent odvedeného díla.
V pozadí srub staré poštovny.foto: Právo/Vladislav Prouza
Objekt o rozměrech menšího rodinného domku složený z třinácti tisíc speciálních dílů představuje snadno smontovatelnou stavbu expedičního charakteru. Interiéru nové České poštovny, oceněné několika cenami za originální architekturu, vévodí obraz sv. Anežky České, která dala vrcholovému objektu jméno.
"Inspirovali nás i klasické krkonošské chalupy. Poštovna se stane také pasivním kolektorem sluneční energie. Jde o tzv. živý dům spjatý s okolní přírodou měnící interiér podle aktuálního klimatu," popisují stavbu architekti.
Nová Česká poštovna slouží od pátku veřejnostifoto: Právo/Vladislav Prouza
Raritu poštovny má brzy představovat emblém Božího oka tvořící spolu s obrazem sv. Anežky neopakovatelný efekt. "Malba sv. Anežky je replikou obrazu z Národní galerie," upřesnila Skrbková. Turisté najdou v poštovně vyhlídkovou terasu, informace o Krkonoších a nezbytná poštovní razítka s reliéfem Sněžky vyhledávané filatelisty z celého světa.
Vrchol nejvyšší české hory tvořící v roce 1949 počtem osmi staveb malé městečko se demolicí starého poštovního srubu smrskne na trojici objektů nové poštovny, kaple sv. Vavřince a polské boudy.