Článek
Dům Seligmanna Bauera na adrese Blahoslavova 77 je součástí historické zástavby židovského ghetta v Třebíči. Vystavěn byl už koncem 18. století, od roku 2011 je dům otevřen pro veřejnost a nachází se v něm stálá expozice židovského bydlení ve 20. a 30. letech minulého století.
V přízemí nahlédnou turisté do interiéru obchodu, protože tento prostor byl dříve využíván právě pro prodej a skladování zboží. V prvním patře se naopak bydlelo, a tak se tam návštěvníci rázem ocitnou z veřejného prostoru obchodu v zabydlené domácnosti. Prohlédnou si ložnici včetně šatní skříně s oblečením i kuchyni plnou vybavení nezbytného pro košer vaření.
„V jednom z kamenných sklípků na dvoře domu pořádáme při oslavách židovských svátků a tradičním festivalu židovské kultury Šamajim ochutnávky košer vín. V druhém, který byl zatím prázdný, bude expozice řeznictví. Součástí je vestavěný kotel, prostor je naprosto autentický,“ popsala ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.
Městské kulturní středisko, které bude expozici provozovat, získalo košerovací nože a další nástroje od majitelů řeznické firmy v Náměšti nad Oslavou. „Zakladatel firmy Jan Pavlíček dlouhá léta usiloval o vybudování řeznického muzea, teď v tom pokračuje jeho rodina. Exponáty máme dlouhodobě zapůjčené,“ uvedla Hanáčková.
Unikát mezi památkami
Třebíčská čtvrť Zámostí je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele. Židovská komunita žila v Zámostí po staletí v poměrně klidném sousedství s křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce.
Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí. Dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.