Článek
Virtuální prohlídky se konají od středy, jejich spuštění proběhlo ve městě Puteaux, které se nachází hned za Paříží. „Úplně zapomenete na to, že jste v uzavřeném prostoru, protože prostředí je skutečně úchvatné,“ uvedla pro agenturu Reuters na zahájení jedna z návštěvnic Carine Garconova. „Snad nemáte strach z výšek, protože ty pocity jsou neuvěřitelné,“ doplnila.
Návštěvníci si během prohlídky prohlédnou i okolí památky, a to v období středověku, kdy se katedrála začala stavět. Útroby svatostánku pak navštíví během mše, podívají se i na jednu z věží. Průvodci jsou významné osobnosti francouzské historie, mimo jiné i někdejší prezident Charles de Gaulle.
Notre-Dame chce vylepšit návštěvnickou zkušenost. Bude to Disneyland, tvrdí kritici
„Udělalo na mě dojem, že se ponoříte do dějin. Není to jen o tom vidět znovu Notre-Dame, ale prohlédnout si ho v průběhu historie,“ uvedl další z prvních návštěvníků Edward de Lumley.
Poputuje do dalších měst
Prohlídku vytvořil francouzský startup Emissive, který se zabývá právě virtuální realitou. Práce na projektu trvaly týmu 50 lidí asi dva roky, podíleli se na něm historici i architekti. Plně ho pak financoval francouzský telefonní operátor Orange.
Vstupné na virtuální prohlídku činí 30 eur, což je zhruba 730 korun. Zážitek by měl být později přístupný také obyvatelům dalších světových metropolí, například New Yorku, Říma či Moskvy.
Katedrála se má znovu otevřít v roce 2024 u příležitosti konání letních olympijských her v Paříži. „To jsou skoro tři roky čekání. Tohle je proto příležitost pro věřící, návštěvníky a turisty, jak spatřit Notre-Dame trochu jiným způsobem,“ míní katedrální rektor Patrick Chauvet.