Článek
Místní vyrazili pozůstatky Curonu prozkoumat a fotografie sdíleli na sociálních sítích. Po domech zbyly už prakticky jen základy, kusy zdí, schodů nebo sklepení — což je v porovnání se zachovalou zvonicí poměrně kontrastní.
Jedna z místních obyvatelek Luisa Azzolini na Twitteru uvedla, že procházet se po sutinách někdejší vesnice byl zvláštní pocit.
Dopo 71 anni dalla costruzione della diga che ha dato luce al lago di Resia, sono riaffiorati i resti dell’antico villaggio di Curon.
— Louise DM 🇮🇹 🌋 (@AvventuraL) May 18, 2021
Che strana sensazione camminare in mezzo alle macerie delle case...
Curon così non si era mai vista❤️#curon #lagodiresia #reschensee pic.twitter.com/1XcfsPgEYc
Vesnice Curon zmizela pod hladinou v roce 1950, když tu vznikla přehrada a spojila se dvě přilehlá jezera. Voda pohltila asi 160 domů, někteří obyvatelé se rozhodli i přes nesouhlas se stavbou přehrady přesídlit do nově vzniklé obce, která vyrostla nedaleko té původní.
Dnes je jezero Reschensee, v italštině zvané Lago di Resia, populární turistickou atrakcí právě kvůli zvonici, která protíná hladinu. Když voda v zimě zamrzne, lidé k ní často bruslí, v létě se kolem ní mohou projet na loďce. Na základě ikonické scenérie vznikla kniha a poté i seriál na streamovací platformě Netflix, uvádí BBC.