Článek
Síla pasu ovlivňuje, do kolika zemí se jeho držitelé dostanou buď zcela bezvízově, anebo s pořízením víza až na místě. Nigérie zaujímá v žebříčku Henley Passport Index 92. druhou příčku ze 102, což indikuje jen malou možnost bezvízového styku, konkrétně u 42 destinací.
Na tuto nerovnost se 26letá Asinobiová pokouší během svých výprav, včetně té nedávné po všech kontinentech, upozornit. Právě vytrvalá byrokracie jí totiž znemožnila prolomit světový rekord v návštěvě světadílů, aktuálně stanovený na 64 hodin. Samotné Nigerijce expedice zabrala 71 hodin a 26 minut, informuje server CNN.
Mají složitější pohyb
Svůj první výlet do zahraničí podnikla Asinobiová začátkem roku 2020, byla prý zvědavá, co je „tam venku“. Od té doby se vypravila do celkem 35 zemí. Během cest si povšimla, že řada influencerů se dělí o zážitky z destinací, ale zcela opomíjí samotnou přepravu, Nigerijka se proto rozhodla tvořit obsah pro lidi, kteří stejně jako ona nedisponují silným cestovním pasem.
„Tohle je něco, co zažívá více než polovina světové populace. Nemají pasová privilegia. Nemluví se o tom dostatečně. Prostě jsem si říkala, že ukážu, jak složité je cestovat po světě s pasem, který mám já,“ vysvětlila Asinobiová.
Dodala, že cestování není jen o zážitcích, často jde o praktickou záležitost. „Lidé kvůli slabému pasu propásli příležitost vyrazit do zahraničí na nějaký mítink či konferenci. Znám člověka, který přišel o maminku, protože jí nezvládnul včas zařídit víza do země, kde měla podstoupit operaci. To je něco, co vám změní život,“ zkonstatovala.
Sama cestovatelka počítala, že se jí výprava po všech světadílech zkomplikuje kvůli zpožděním. Těsně před zahájením však měla problém i s vízy, která jí nevydali včas. Něco takového by se podle Nigerijky privilegovanějším držitelům pasů nestalo.
Tlačit na lepší diplomacii
Cestu zahájila Asinobiová 19. března v Antarktidě, odkud putovala do Chile a pak do Dominikánské republiky. Tam jí kvůli technickým problémům zrušili let do Francie, takže místo toho musela do Španělska, kde ale prošvihla navazující let. Následně se vypravila do Egypta a Dubaje, kde jí však znemožnili nástup do letadla mířícího do australského Perthu. Úředníci si totiž potřebovali ověřit víza.
„Přesně na tenhle problém se snažím upozornit. Stála jsem tam a koukala, jak všichni ostatní nastupují - dokud nezavřeli dveře a letadlo neodletělo. Lámalo mi to srdce,“ uvedla žena.
Přestože si už v průběhu cesty byla vědoma, že světový rekord nepokoří, její mise má větší ambice. Primárně chce poukazovat na „pasová privilegia“. Podle ní by se vlády měly více snažit o rovnost, aby lidé z rozvojových zemí nepropásli kariérní či studijní příležitosti jen kvůli nedostatečné diplomacii.