Článek
V Kanadě řadí Niagarské vodopády k největším turistickým atrakcím. Z Toronta, hlavního města kanadské provincie Ontario, jsou vzdálené jen 115 kilometrů po pěkné rovinaté silnici. Autobusy sem jezdí několikrát denně. I tak je lepší vzhledem k velkému zájmu objednat si jízdenky předem. My jsme tak učinili a jízdenky si objednali už na devátou.
Od zastávky autobusu jsme šli podél Niagary cestou lemovanou krásnými vilkami v zeleni. Co dům, to naprosto originální stavba. Po necelé půlhodině jsme konečně uviděli na protějším břehu vodopád. Představovali jsme si ho větší, jenže ten hlavní nás teprve čekal. Americký vodopád před námi byl vysoký i široký zhruba 50 metrů. Ve slunci se třpytily proudy padající vody. Spolu se zelení kolem tvořil krásnou scenérii.
O kus dál se nám otevřel pohled na turistický magnet, vodopád, za kterým přijíždějí milióny lidí z celého světa. Říká se mu Kanadská podkova (Horseshoe Falls), protože tvoří oblouk o šířce přes 800 metrů. Nepůsobil na nás tak hezky mile jako Americký vodopád, spíše budil respekt. Jakmile přijdete blíž, neslyšíte v hukotu nekonečných proudů vlastního slova. Dopadající voda se tříští do jemného deště, takže spodní část vodopádu je stále v tajemném oparu.
Jeden pohled zdarma, za tři zaplatíte
Z horního břehu na úrovni, kde voda začíná padat dolů, se můžete kochat dle libosti. Za to se neplatí.
Další možnosti jsou poněkud adrenalinové, ale placené. Výtahem se sjede k řece a od malého mola se na palubě motorové lodě dostanete co nejblíže k vodopádu. Lodě se kolébají ve vlnách, lidé ze strachu z valící se vody piští. Sdělují si dojmy, ale v šíleném hukotu vody je stejně nikdo neslyší. Všichni jsou mokří, proto v rámci vstupenky obdrží pláštěnku. Na kanadských lodích červenou, na amerických modrou. Shora je to efektní pohled.
Kdo si netroufá na loď, může zajít do tunelu pod vodopád. Se vstupenkou dostane tentokrát žlutou pláštěnku. Z tunelu vede několik vyhlídkových plošin, takže vedle vás se valí temné, ohromné, ohlušující masy vody. Člověk je vedle nich pouhá nicka. V tunelu jsou historické fotografie z budování místní elektrárny. Nechal ji postavit Nikola Tesla.
Také jsou na obrázcích osobnosti, které sem zavítaly, třeba prezident Harry S. Truman v roce 1947, John F. Kennedy ještě jako prezidentský kandidát, princezna Diana s malými syny Williamem a Harrym v roce 1991. Je tu i fotografie Marilyn Monroe, protože tady v roce 1952 natáčela thriller, známý film Niagara.
Slabší povahy si v niagarském tunelu mohou představovat, co by se dělo, kdyby tuny vody prorazily strop. Ostatně na klidu nepřidá ani příhoda, která se tu před lety stala, kdy se převrátila loď s turisty. Z pasažérů se zachránil jen chlapec, který měl na sobě plovací kruh. Zkrátka, když nás výtah opět v pořádku vyvezl na povrch, vlastně se nám ulevilo. Máte-li odvahu a dost peněz, můžete se nad vodopády proletět v helikoptéře.