Článek
Velikonoční tradice v Braniborsku
Dříve katolíci nesměli v době půstu vejce vůbec jíst. Není tedy divu, že o Velikonocích jich naopak bylo všude plno. Vajíčka byla knězem vždy posvěcena, a aby se ta posvěcená od neposvěcených na první pohled rozeznala, začali je věřící zdobit malováním.
O tomto původu tradice velikonočních kraslic již dnes ví málokdo a malovaná vajíčka jsou pro nás prostě jen tak nějak hezčí. O jejich kráse se můžeme přesvědčit zejména ve Spreewaldu na jihu Braniborska, kde na tradici bohatě zdobených kraslic nedají dopustit.
Ukrývání vajíček
V historii se najde i jedno vysvětlení pro další velikonoční zvyk, a to ukrývání vajíček. Původ tohoto zvyku hledejme v reformaci. Ranní evangeličtí autoři z období 17. století popisují, kterak kdysi bylo v protestantských rodinách běžné velikonoční kraslice schovávat, aby nevyšlo najevo, že dodržují katolické zvyklosti.
Výstava nejkrásnějších velikonočních kraslic
V sobotu 27. února od 11 do 18 hodin a v neděli 28. února od 10 do 18 hodin se pro návštěvníky otevře ojedinělá výstava velikonočních kraslic. Konat se bude ve Spreewald Museum v Lübbenau. Muzeum se tak na dva dny promění v pestrý ráj, jenž na vás s předstihem dýchne velikonoční a jarní atmosféru. Na této jediné výstavě svého druhu ve Spreewaldu se bude moci každý seznámit s celou řadou technik zdobení vajec.
Kromě suvenýru si lze odvézt i pár zkušeností
V téměř rodinné atmosféře budou mít návštěvníci možnost nejen koukat šikovným dámám v krojích při práci přes rameno a něco se od nich přiučit, ale také se dozvědí vše o lužickosrbských (nejen) velikonočních zvycích. Nějaké to krásné malované vajíčko si rovněž budou moci pořídit domů jako suvenýr. Na hosty dále čeká pohoštění v muzejní kavárně, kde se budou moci těšit na výtečný domácí koláč.
Další informace
Spreewald Museum: www.museum-osl.de
Vše o dovolené v Německu: www.germany.travel