Článek
Město na úrovni
Každodenní život se v Norimberku točí okolo moderních branží a inovací, vědy a výzkumu na místních vysokých školách a vědeckých institutech, hospodářství a tak dále. Zároveň je tu ale prostor pro kulturu, kterou zajišťují nejen četné kulturní akce, ale také rozmanité expozice muzeí.
O vysokou míru životní úrovně se starají také mnohé příkladné sociální projekty. Díky tomu se vysoká kvalita života v této půlmiliónové metropoli projevuje i v celosvětových anketách. Kromě lidí se tu přitom v působivé harmonii snoubí historie s modernou.
Norimberk jako jedno velké muzeum
Historie v Norimberku ožívá doslova na každém kroku. Vydat se lze například do domu Albrechta Dürera, kde slavný malíř, norimberský rodák, žil i tvořil. Historie s modernou se pak snoubí zejména v místních významných muzeích, kterými jsou Germanisches Nationalmuseum a Neues Museum.
První jmenované má ve své expozici největší sbírku uměleckých děl a kulturních statků z německojazyčného prostoru. Druhé naopak představuje svou sbírkou designu cestu, jíž se může ubírat moderní budoucnost.
Město hudby
Nejen v muzeích se setkáte s historií tváří v tvář. Hudební scéna má v Norimberku velkou podporu, proto se město stává dějištěm významných festivalů klasické hudby, během nichž zaznívají díla světových skladatelů. Vyvrcholením roku jsou v tomto ohledu letní koncerty norimberských filharmoniků a symfoniků pod širým nebem. Tyto události, pojaté jako slavnostní piknik v Luitpoldparku, přilákají pokaždé více než 100 000 příznivců klasické hudby. Díky tomu je lze považovat za největší události tohoto typu v celé Evropě.
Dvakrát tolik návštěvníků pak zaplní ulice města vždy na přelomu července a srpna během tradičního festivalu světové hudby s názvem „Bardentreffen“ – Setkání bardů. Letošní ročník byl již 40. v řadě.
Historická odpovědnost
Jak známo, Norimberk má i svou pohnutou historii. V živé paměti na svou roli v období nacismu, se nyní město dostát svému závazku stát se „městem míru a lidských práv“. Přímo ve městě tento slib připomíná sloupořadí v centru města ústící na náměstí Kornmarkt. Zde se každé dva roky udílí tzv. Norimberská cena za lidská práva.
Pohnutou se snaží vysvětlovat také přímo v bývalém dějišti pravidelných říšských sjezdů nacistů, kde mohou návštěvníci shlédnout edukativní expozici. To je ale jen jeden z mnoha příkladů, jak se dnes město se svou minulostí vyrovnává. Poučná je také návštěva míst, kde probíhaly pověstné „norimberské procesy“ s nacistickými pohlaváry. V budově „Memorium Nürnberger Prozesse“ sídlí také akademie, jejíž hlavní náplní je mezinárodně vedený interdisciplinární výzkum a vzdělávání v oblasti lidských práv a mezinárodního práva.
Užitečné odkazy
Veškeré informace a mnoho dalších tipů pro návštěvu Norimberka: tourismus.nuernberg.de
Inspiraci pro výlety po Německu hledejte také na www.germany.travel