Článek
Na kávu do čtvrti provazníků
Historie města Brémy sahá zhruba 1200 let zpátky. Její nádech vás zde bude provázet na každém kroku. Za návštěvu stojí čtvrť Schnoor, nejstarší část města, s dlážděnými uličkami lemovanými domky z 15. a 16. století. Původně tu prý žili provazníci, kteří zásobovali lany místní rybáře. Dnes tu mají návštěvníci možnost nakoupit například ručně vyráběné šperky nebo si vychutnat šálek kávy v některé z útulných kaváren. A pozor: téměř po celý rok jsou obchody v této čtvrti otevřené i v neděli, což je v jiných částech Německa, zejména těch jižních, nevídaný jev.
Dominanty Brém: radnice a socha Rolanda
Mezi největší dominanty Brém patří bezpochyby 600 let stará budova radnice, která je společně s nedalekou sochou bájného rytíře Rolanda zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Pozoruhodné je především její horní patro, kde lze obdivovat u stropu zavěšené repliky středověkých lodí. Jejich preciznost nemá obdoby. Samozřejmě zde nevisí náhodou. Připomínají totiž, že Brémy za svůj rozvoj v minulosti vděčily právě námořnímu obchodu.
Poklad radničního sklípku
Kromě vrchního patra radnice návštěvníky zajímá i to, co se skrývá v podzemí, v radničním sklípku. Není žádnou výjimkou, že kroky nejednoho turisty po návštěvě radnice vedou rovnou o pár poschodí níže, kde si lze v nezaměnitelné atmosféře více než půl tisíciletí starého sklípku vychutnat lahodná vína. Radniční sklípek ale skrývá ještě jeden poklad – nejstarší německé víno, ročník 1653. Je zajímavé, že i po tolika staletích je možné růžové víno pít. Tuto výsadu ale mají jen dva vyvolení – sklepmistr a starosta Brém.
Zasloužený odpočinek na břehu řeky Vezery
Od radnice je to jen kousek na promenádu Schlachte, kde Brémy ukazují svou moderní a uvolněnou tvář. Na své si tu přijde opravdu každý. Návštěvníci mají možnost se projet na lodi nebo jen pozorovat okolí od vychlazeného brémského piva. V létě tu každou sobotu probíhají hudební vystoupení, sportovní události nebo veřejná grilování. A tradiční bleší trhy se tu konají dokonce celoročně.
Výlet do Bremerhavenu
Koho by nebavilo jen tak líně relaxovat na promenádě, může se vydat na výlet lodí do přímořského Bremerhavenu, přístavu na břehu Severního moře, jenž náleží Brémám. Pobřeží láká k dlouhým procházkám či projížďkám na kole, při kterých můžete pozorovat odplouvající lodě a představovat si, jaké to asi bylo, když se odsud dobrodruzi vydávali na své dlouhé cesty do Ameriky.
Poznejte všechna klimatická pásma za jediný den
Po procházce podél moře určitě nemůžete vynechat prohlídku jedné z největších místních atrakcí – muzea Klimahaus. Návštěvníci tu mají možnost na vlastní kůži zažít všechna klimatická pásma na Zemi. Chladné švýcarské louky střídá suchý a horký vzduch Saharské pouště, následovaný mrazem Antarktidy a dusným klimatem tropických oblastí. Zájemci si mohou zkusit třeba to, jak vypadá noční život v africkém deštném pralese nebo jak probíhá prudká bouřka na Samoe. A to vše pod jednou střechou v severoněmeckém městě.
Africké safari
Brémské okolí nabízí vyžití také pro milovníky zvířat. Ti si mohou zajet směrem na jih do Serengeti Parku, kde se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnou přímo v srdci „černého kontinentu“. Nejde přitom jen o zoologickou zahradu, ale o skutečné safari, kde se všechna zvířata pohybují volně. Návštěvníci přitom mají na výběr z několika okruhů, během kterých pozorují buď zvířata africké savany nebo třeba opice žijící v korunách stromů. Komu by nestačil jeden den, má možnost přenocování v chatkách inspirovaných tradičními přístřešky kmene Masai Mara.
Další informace a tipy na dopravu
Po vlastní ose:
Nejkratší cestou je to z Prahy do Brém 617 km. Autem tuto trasu zdoláte za necelých šest hodin, nebudou-li po cestě uzavírky a kolony v okolí Drážďan, Lipska či Hannoveru.
Vlakem:
Cestu vlakem nedoporučujeme, a to z jednoho prostého důvodu: trvala by přes 8 hodin. V Hamburku se navíc musí přestupovat.
Autobusem:
Ještě delší je cesta autobusem, ta zabere téměř 10 hodin. Na rozdíl od vlaku se ale nemusí přestupovat, jelikož z Prahy nyní přímo do Brém jezdí zelené autobusy společnosti Flixbus. Při včasné rezervaci to navíc moc nestojí.
Letadlem:
Bezpochyby nejrychlejší je let z Prahy do Hamburku, kam létá například nízkonákladová společnost Eurowings. Za zvýhodněnou cenu si lze již s letenkou rezervovat auto v půjčovně, s nímž pak můžete ihned po přistání vyrazit na objevování severního Německa. Do Brém se z Hamburku lze dostat také vlakem, cesta trvá cca hodinu.
Serengeti Park: www.serengeti-park.de
Klimahaus: www.klimahaus-bremerhaven.de
Brémy - turistické informace: www.bremen-tourism.de
Vše o dovolené v Německu: www.germany.travel