Hlavní obsah

Bonn. Druhý život bývalého hlavního města

Novinky, E.H., Německá turistická centrála

Kdo si před dnes již více než dvaceti lety myslel, že Bonn po ztrátě výsad hlavního města uvadne jako Růženka z pohádky, musel uznat, že se spletl. Toto město na Rýnu, bývalá „spolková hlavní vesnice“, dnes hospodářská a kulturní metropole světového formátu, se prezentuje sebevědomě, živě a zároveň poměrně poklidně.

Foto: Tourismus & Congress GmbH Region Bonn, Rhein-Sieg, Ahrweiler

Stará radnice v Bonnu.

Článek

Důležitou roli hraje Bonn i nadále také na politickém jevišti: jako „druhá nejdůležitější adresa“ republiky, sídlo 16 institucí Organizace spojených národů a řady dalších mezinárodních sdružení.

Foto: Presseamt Bundesstadt Bonn

Alej uprostřed města

Bonnská republika: Dnes již „staré dobré časy“

Doby, kdy Bonn jako hlavní město reprezentoval Německo, nebyly vůbec z těch nejhorších; ba naopak, „Bonnská republika“ je dodnes synonymem poválečného ekonomického vzestupu, diplomacie a demokracie. „Cesta demokracie“ – pod tímto heslem se skrývá i okružní trasa, která začíná před Domem dějin a vede důležitými místy společenského a politického dění v bývalé vládní čtvrti. Dodnes si lze prohlédnout autentická místa jako Schaumburský palác, jednopodlažní kancléřskou rezidenci či bývalou zasedací síň spolkové rady.

Foto: Presseamt Bundesstadt Bonn

Schaumburský palác

Město jako muzeum – a muzea města

Bonn však není jen bývalým hlavním městem; těší se rovněž velké pověsti jako město umění. Jedním z hlavních magnetů pro náročného diváka je Bonnské divadlo s inscenacemi mezinárodního věhlasu. Další stálicí mezinárodního kulturního nebe je činoherní bienále, festival, jehož počátky sahají do roku 1992.

Foto: DZT, R. Kiedrowski

Muzeum umění

Významné exponáty najde návštěvník ve dvou z nejdůležitějších muzeí umění celého Německa, v bonnském Muzeu umění a v Síni umění a výstav Spolkové republiky Německo, známější pod názvem Spolková síň umění. Muzeum umění nabízí jednu z nejrozsáhlejších sbírek německého expresionismu, dále současné německé umění a mezinárodní poválečnou grafiku.

Foto: DZT, R. Kiedrowski

Umělecká galerie

Kunsthalle pak míří za cílem o něco vyšším: její prostory mají být důstojným rámcem pro prezentaci „duševního a kulturního bohatství“ celého státu a místem rozkvětu mezinárodního dialogu mezi kulturou a politikou. Velké cíle – avšak milióny návštěvníků každým rokem napovídají, že od cíle k realitě není opravdu daleko.

Letní čas, čas oslav: Kultura u Rýna i na Rýnu

Od klasiky po hip hop: široké spektrum hudebních stylů je charakteristickým rysem tradičního „Bonnského léta“, které se koná každoročně od června do září v celém centru města, které proměňuje v jedno velké jeviště již po 35 let. Rovněž každým rokem, od května do září, se podél nejkrásnějších úseků Rýna – a tedy i v Bonnu – konají festivaly ohňostroje s názvem „Rýn v plamenech“.

Foto: Presseamt Bundesstadt Bonn

Slavnosti Rýn v plamenech

Ve světle ohňostrojů se lesknou nábřežní promenády a pamětihodnosti, proud řeky unáší slavnostně osvětlenou lodní flotilu, kterou doprovázejí ohnivé tahy štětcem po černočerné obloze – romantický a nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Foto: Presseamt Bundesstadt Bonn

Festival horkovzdušných balonů

Celou rodinu asi naopak sotva osloví festival Rýnské kultury: punk, hardrock, garage, indie, blues a folk lákají každé léto na 170 000 návštěvníků.

Bonn

Do Bonnu se nejlépe dostanete letecky přes Kolín. Využít můžete třeba přímé linky společnosti Germanwings.

Pokud dáváte přednost železniční dopravě, doporučujeme vysokorychlostní vlaky DB Bahn.

Související témata:

Výběr článků

Načítám