Článek
K názvu kláštera se váže poutavá legenda. Buddhistický guru Rinpoche údajně do této oblasti v 8. století doletěl na hřbetu tygřice. V jedné ze zdejších jeskyní pak tři roky, tři měsíce, tři dny a tři hodiny meditoval, aby ze sebe vypudil démony, kteří v něm žili.
Od té doby je místo považováno za svaté. Vžil se pro něj název Taktsang, doslovně přeložený jako tygří doupě či hnízdo. Samotný klášter ovšem vyrostl o téměř deset století později, někdy v roce 1692.
Koncem 90. let minulého století vypukl v hlavní budově Tygřího hnízda požár, při kterém bylo zničeno několik cenných maleb, artefaktů i soch. Oprava poškozené stavby skončila roku 2005.
Svatostánek je turistům běžné přístupný, výstup k němu zabere zhruba dvě až tři hodiny, což se odvíjí od fyzické zdatnosti cestovatelů. Je ovšem nutné počítat se zcela odlišným vzduchem, než známe z měst a nížin — klášter leží v nadmořské výšce 3120 metrů, kde je nižší tlak vzduchu i nižší koncentrace kyslíku. Na takové podmínky si proto tělo musí chvíli zvykat. Ti, kdo se necítí na pochod, mohou k vrcholu kláštera vyjet na hřbetu oslíka.
Vzhledem k podmínkám je dobré si návštěvu kláštera schovat na jeden z posledních dní v Bhútánu, až se tělo aklimatizuje na náročnější horské podmínky.
Vstup do samotného Tygřího hnízda je umožněn pouze bez fotoaparátů a všemožných chytrých zařízení. Celé místo střeží ochranka, takže je lepší nepokoušet štěstí, protože byste v areálu mohli pobýt i pouhé dvě minuty.
Klášter Taktsang leží přilepen na skalní stěně nad údolím města Paro. U něj leží i mezinárodní letiště, na kterém ovšem přistávají pouze bhútánské aerolinie. I samotné Paro skýtá několik památek, které může turista obdivovat, než se vydá za jedním z nejhezčích cestovatelských zážitků. Protože kdo nenavštívil Tygří hnízdo, jako by v Bhútánu ani nebyl.