Článek
Výtahy vedle sebe jezdí rovnou tři, navíc dvoupodlažní. Milovníky výhledů i adrenalinu lákají na horskou scenérii a zájem je obvykle obrovský. Před pandemií se jimi denně svezlo kolem 14 tisíc lidí, dnes je to podle serveru Daily Mail zhruba o šest tisíc méně.
Unikátní je výtah kromě prostředí, v němž se nachází, také třemi světovými rekordy, které drží. Kromě toho, že je nejvyšším venkovním, je také nejvyšším dvoupodlažním a rovněž nejrychlejším s největší kapacitou. Každá z prosklených kabin může v jednu chvíli pojmout až 50 pasažérů.
Není to však jen světový rekord, který turisty do parku Čang-ťia-ťie láká. Proslýchá se, že místní krajina inspirovala levitující hory fiktivního světa Pandora ze snímku Avatar. To tvrdí i jeden z návštěvníků Čchiao Kche, jenž dorazil s rodinou. „Film nás opravdu ohromil. A tady je to nádherné,“ tvrdí muž.
Pravdou však je, že obdobně vypadajících scenérií mají v Číně mnoho. Jednou takovou je například pohoří Tchien-c', o kterém se rovněž tvrdí, že inspirovalo Cameronova Avatara.
Nic pro slabé povahy
„Místní geologická struktura je jako dělaná pro používání výtahu, proto jsme ho tu postavili,“ tvrdí šéf společnosti, která výtah provozuje Liou Ťie. „Předtím tu byla jen lanovka s velmi omezenou kapacitou, takže turisté museli čekat,“ doplnil s tím, že alternativou bylo vydat se na asi tříhodinový výšlap.
Návštěvníci si pochvalují krátkou dobu, za kterou je výtah vyveze přesně 362 metrů vysoko. „Je super rychlý,“ uvedl důchodce Ťin Š'-chao agentuře AFP poté, co atrakci vyzkoušel.
Stavba výtahu započala už v roce 1999, otevření proběhlo o čtyři roky později. Nechat se vyvést nahoru není prý nic pro slabé povahy.
V Číně jsou ale koneckonců na podobně adrenalinové atrakce navyklí, protože země je domovem mnoha prosklených mostů či vyhlídek, které se pnou nad hlubokými propastmi. Jeden takový most mají právě i v parku Čang-ťia-ťie a návštěvníci se po něm mohou projít, pokud na vrchol útesů vyrazí po svých.