Článek
„Řeknu vám, jak jsem se překonal, abych došel až ke zdroji vodopádu Jün-tchaj, jen abych našel potrubí,“ uvedl uživatel s přezdívkou Farisvov k záběrům. Kontroverzní téma začalo na čínských sociálních sítích okamžitě kolovat. Na platformě Weibo nasbíraly záběry podle BBC přes 14 milionů zhlédnutí a dalších deset na platformě Douyin.
Místní úřady se jaly celou věc prošetřit a oslovily přímo správu parku, kde se vodopád nachází. Ta „malé vylepšení“ nepopírala a argumentovala tím, že chtěla zajistit normální tok vody i během období sucha, aby se turisté k vodopádu netrmáceli zbytečně.
Úřady správce vyzvaly k tomu, aby příště něco takového návštěvníkům oznámil s předstihem a nedošlo znovu k takové kontroverzi.
Správci parku později vydali prohlášení zdánlivě napsané samotným vodopádem: „Nečekal jsem, že se se všemi seznámím zrovna tímto způsobem. Jelikož jsem sezonní scenérií, nemohu během období sucha zaručit, že budu v nejlepší kondici. Učinil jsem proto malé vylepšení, abych při setkání s přáteli vypadal co nejlépe,“ napsali správci.
‼️ An engineering marvel in China ‼️
— Byron Wan (@Byron_Wan) June 5, 2024
Videos of Yuntai Waterfall (云台山瀑布) — the highest waterfall in China with a vertical drop of 314m — in Yuntai Mountain, Jiaozuo, Henan, has gone viral after a man posted a video of his surprise discovery of water rushing out from a large… pic.twitter.com/yYKYFqONLW
Pro čínská média doplnili, že voda z trubek je nezávadná a pochází z pramene, tudíž nijak nepoškozuje okolní krajinu.
Není to první případ
Přestože některé uživatele sociálních sítí vysvětlení obměkčilo, jiní park zkritizovali. „Je to nerespektující vůči přirozenému řádů i vůči turistům,“ cituje jednoho z komentujících BBC. Další uživatel sociální sítě se vztekal, že vodopád by už neměl mít prvenství.
BBC připomíná, že nejde o první případ, kdy v Číně „malým vylepšením“ pomohli některé přírodní atrakci. Například vodopádu Chuang-kuo-šu pomáhá i během období sucha vodní kanál z nedaleké přehrady, který udržuje konstantní průtok.