Článek
„Jde o místo, kde byl Alexandr Veliký korunován na krále krátce poté, co byl jeho otec zavražděn. Pak vyrazil na svou slavnou výpravu,“ uvedl podle CNN řecký ministr kultury Kyriakos Mitsotakis při pátečním slavnostním otevření.
Rekonstrukce takto rozměrné památky nebyla podle úřadů ničím snadným. Trvala 16 let a Evropská unie na obnovu přispěla celkem 20 miliony eur (490 milionů korun). „Jde o událost mezinárodního významu a světového rozsahu,“ uvedl Mitsotakis.
Restaurátorské práce zahrnovaly rozsáhlé vykopávky a zdokumentování všech nalezených artefaktů. Obnovily se mozaiky o rozloze 1400 metrů čtverečních, mramorová podlaha i některé antické sloupy, přičemž pracovníci dbali na to, aby byl zachován celkový vzhled ruin.
Aigai: Impressive photos of the restored palace where Alexander the Great was crowned king https://t.co/0oLv8KELq1 pic.twitter.com/L4RjdYwrul
— Greek City Times (@greekcitytimes) January 5, 2024
„Význam takových památek překračuje místní hranice, jde o majetek celého lidstva. A my, jakožto správci tohoto kulturního dědictví, ho musíme chránit, vyzdvihovat, propagovat a zároveň rozšiřovat své obzory,“ domnívá se ministr kultury.
Veřejnosti se památka zpřístupnila po pátečním slavnostním otevření hned v sobotu. Na oficiálních stránkách se v tuto chvíli neuvádí, kolik stojí vstupenka.
Říše, která neměla obdoby
Alexandru Velikému se během jeho života podařilo dobýt území zahrnující části dnešního Egypta, Íránu a další státy Středního východu. Rozloha jeho říše neměla v západních dějinách obdoby a přetrvala až do rozmachu starověkého Říma. Díky Alexandrovým dobyvačným výpravám se do Středomoří na dalších tisíc let vtiskl vliv Řecka.
Římané rozlehlý palác Aigai v roce 148 před naším letopočtem vyplenili, v následujících letech byl častým cílem rabování.
Za vstup na athénskou Akropoli si návštěvníci připlatí. Cena vyskočí na 30 eur
Může se vám hodit na Firmy.cz: Zájezdy do Řecka, Eurovíkendy