Článek
„Zatím ve zkušebním provozu, ale jsme rádi, že konečně můžeme přivítat zájemce o prohlídku, kteří se i během uzavření ptali, kdy už otevřeme. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde jeskyně jsou, je, že je děravý tak trochu jako ementál, a přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu,“ uvedl vedoucí jeskyní Martin Kubalák.
Jeskyně Na Pomezí jsou v zimě obvykle otevřeny do konce března každou středu, další všední dny jsou vyčleněny pro větší skupiny, nutná je telefonická dohoda. Od dubna bude otevřeno s výjimkou pondělí denně se vstupy každou celou hodinu.

Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Typické jsou útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Návštěvní okruh měří 390 metrů.
Objeveny byly při odstřelu kamene v Havránkově lomu, poté ale upadly v zapomenutí. Znovu je objevili 28. srpna 1949 místní lidé, kteří odkryli podzemí v dnešním rozsahu o dvou výškových úrovních v délce 1870 metrů. Veřejnosti se poprvé otevřely 16. května 1950.
Bez pondělí každý den
Povodněmi byla postižena i druhá jeskyně v regionu Na Špičáku u Supíkovic. Zavřená však byla jen dva týdny. Spodní voda zaplavila celou návštěvní trasu včetně elektroinstalace.
„Tato jeskyně je v březnu otevřena každý čtvrtek, od 1. dubna stejně jako Jeskyně Na Pomezí kromě pondělí denně,“ informoval mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
Zářijové silné deště poškodily i elektroinstalaci na vodní plavbě v Punkevních jeskyních v Moravském krasu, kterou v současnosti také elektrikáři opravují a obnovují. „Návštěvníci se tak musí dočasně spokojit s prohlídkou jen suché části podzemí po dno propasti Macocha,“ dodal mluvčí.