Hlavní obsah

Nejsušší poušť světa stráží obří ruka. Připomíná oběti diktatury

Novinky, mšv

Chilská poušť Atacama je nejsušší na světě. To ovšem není jediná zajímavost. Turisty na vyprahlé místo přitahuje hlavně bizarní monument, který zde v roce 1992 vyrostl. Je jím skulptura ruky vystupující z písku, jíž vytvořil chilský sochař Mario Irarrázabal jako připomínku obětí diktátorského režimu v zemi.

Foto: Profimedia.cz

Socha byla slavnostně odhalena v roce 1992.

Článek

Ruka může na první pohled působit jako pozůstatek dávné civilizace — vzdáleně může připomenout třeba sochy moai na Velikonočním ostrově. Socha, které se říká Ruka pouště (Mano del Desierto) je ovšem vytvořená z železa a cementu. Tyčí se do úctyhodné výšky 11 metrů.

Skulptura stojí zhruba 75 kilometrů od města Antofagasta, nedaleko dálnice, která protíná poušť Atacama ze severu na jih. Od odhalení v roce 1992 je oblíbeným turistickým cílem, často je ovšem také terčem sprejerů, kteří ji „zdobí“ svými graffiti.

Motiv ruky je pro sochaře Maria Irarrázabala typický, promítá se i do jeho dalších děl. Například soch Monumento al Ahogado či Monumento los Dedos v Uruguayi, některé z jeho prací se nacházejí také ve Španělsku. Konkrétně ruka v poušti Atacama připomíná bezpráví a oběti někdejšího diktátorského režimu.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám