Článek
Městečko Tullamore s přibližně 15 tisíci obyvateli je správním centrem hrabství Offaly. Leží zhruba uprostřed Irska asi hodinu jízdy po dálnici z Dublinu na východním pobřeží směrem na západ, na trase umělého vodního kanálu (Grand Canal), který koncem 18. století zajistil přímé spojení s hlavním městem.
Kanál je jednou ze tří hlavních atrakcí, za kterými návštěvníci do Tullamore jezdí. Tou druhou je palírna, jež zde byla založena v roce 1829 a dnes jí patří pozice celosvětově druhé nejprodávanější irské whiskey. A pak v Tullamore stojí hrad Charleville, který je považován za nejstrašidelnější na světě, jak potvrdily hned dva na toto téma specializované televizní pořady: Scariest Places on Earth (Fox TV) a Most Haunted (Living TV).
Tajemné druidské obřady
V roce 1641 si hrabě z Tullamore nechal za městečkem vybudovat přepychový panský dům. Jeden z jeho potomků, Charles William Bury, se koncem 18. století rozhodl přestavět rodinné sídlo na důstojnější hrad.
Na tento úkol si najal vyhlášeného architekta Francise Johnstona, který postavil několik z nejvýznamnějších budov v Dublinu. Pod jeho vedením se v letech 1800-1812 původní příjemné panství proměnilo v impozantní a ponurý novogotický hrad, který již zdálky vzbuzuje respekt.
Mezi místními lidmi se odpradávna traduje, že v těchto místech straší. Charleville totiž stojí na mýtině, kterou zhruba před půl druhým tisíciletím používali pro své tajemné obřady druidové a později se zde odehrála krvavá bitva mezi anglickou a irskou armádou. A kromě toho přímo napříč hradem vede energetická linie, jež prochází přes dávná pohřebiště.
Charleville si pak velmi oblíbil excentrický romantický básník George Gordon Noel Byron (1788-1824), autor veršovaných bestsellerů a největší celebrita své doby. Pohledný, zámožný, vtipný a promiskuitní Angličan, který býval obviňován ze všeho možného od sodomie až po incest s nevlastní sestrou, pořádal na hradě své pověstné, mládeži nepřístupné divoké večírky.
Byron si vždy pozval hned několik milenek a hostům připíjel z poháru zhotoveného z lebky mnicha ozdobené stříbrnými plátky. Byl prý obdařen schopností vnímat paranormální jevy a na Charleville cítil přítomnost něčeho nadpřirozeného.
S hradem je spojována celá řada strašidel a duchů, přičemž ten nejznámější se začal zjevovat až po Byronově smrti. V dubnu 1861 se osmiletá dcera hraběte Harriet při klouzání po zábradlí skutálela ze schodů a zlomila si vaz. Od té doby na zámku straší a mnozí návštěvníci přísahají, že ji zahlédli v komnatách i na chodbách a že slyšeli tajemné hlasy, kroky a dětský pláč.
Whiskey s českou stopou
Přesto, nebo možná právě proto, se na Charleville často konají různé akce a festivaly. Monumentální hrad si oblíbili také filmaři, natáčela se zde třeba komedie Předvánoční večer (2019), životopisný snímek Vášeň a cit (2007), seriál Tudorovci (2007-10) nebo dobrodružný Zelený rytíř (2021).
Pokud budete mít po prohlídce hradu chuť na vydatný drink a nepohrdnete trochou alkoholové osvěty navíc s českou stopou, pak můžete zamířit na exkurzi do místní palírny. Mezi degustačními vzorky nechybí speciální pětatřicetiprocentní „medová“ edice, pro kterou výrobce nakupuje med od českých včelařů a prezentuje ji jako Irish Whiskey/Czech Honey.