Článek
Nazra Alamová a její manžel Manzoor Alam se o chod pošty starali poslední čtyři roky. Jelikož jsou ale oba už v důchodovém věku, chtěli by konečně vydechnout a přenechat starosti a práci někomu mladšímu, kdo má více energie a zápal. Úřad prodávají za 275 tisíc liber, v přepočtu za více než osm milionů korun. Součástí je i obytná část, která nabízí tři ložnice.
Současní majitelé doufají, že pošta zůstane i nadále v provozu, ačkoli budoucí vlastník se k tomu jistě zavázat nemusí. „Doufám, že někdo přijde a zachová ji, protože je to dědictví celého Skotska, zejména Sanquharu,“ uvedla Alamová. „Pošta funguje od roku 1712, takže by byla škoda, kdyby musela zavřít,“ dodala.
O dědictví nechtějí přijít
Pokud by ale přeci jen došlo k jejímu uzavření, přešel by titul nejdéle fungující pošty na provozovnu ve švédském Stockholmu, která se otevřela v roce 1720. Třetí nejstarší pošta je pak v Santiagu de Chile, jež dopisy doručuje od roku 1772.
„Užila jsem si každou chvilku provozu,“ uvedla Alamová. „Posledních pár let pro mě bylo pozoruhodnou zkušeností. Jde o krásné místo s milými lidmi a jezdí sem návštěvníci z celého světa.“
Podle mluvčího Britské pošty je společnost odhodlaná pobočku zachovat. Chce při tom spolupracovat s místní komunitou a usilovně hledat nového poštmistra. „Chceme se ujistit, že i v budoucnu půjde o naši součást a že bude tento unikát poštovní historie zachován,“ řekl mluvčí.
Irskou hospůdku navštěvují lidé z celého světa. Je zřejmě tou vůbec nejstarší
Podle serveru World Atlas byl termín pošta poprvé použit v 17. století, přestože samotné poštovní služby jsou samozřejmě mnohem starší. Třeba britská poštovní společnost Royal Mail byla založena už v roce 1516.
Pošťákům se dříve říkalo runneři – běžci – jejich úkolem bylo doslova běhat mezi jednotlivými pobočkami a doručovat psaní a balíky. Pro delší vzdálenosti se používali koně. Pozice poštmistra byla velmi prestižní, směli ji vykonávat pouze muži, kterým jejich práce zaručovala jisté společenské postavení.