Článek
Zřícenina kruhové stavby, která shlíží na Příčovy, upoutá každého kolemjdoucího. Vnější průměr je 14 metrů, výška 10 metrů a zdivo u země má tloušťku 1,2 metru.
„Počátky se datují do 16. až 17. století, ale může to být také 18. století, nikdo neví. Byli se zde na to podívat odborníci z Nizozemska, kteří potvrdili, že to ke svému účelu větrného mlýna fungovalo. Potvrdily to i různé stavebně - technické průzkumy,“ řekl Novinkám starosta obce Příčovy Pavel Kymla s tím, že Nizozemci nejdříve pochybovali, ale pak našli menší větrný mlýn tohoto typu přímo v Nizozemsku.
Nikomu nepatří
Zajímavostí je, že tento historický skvost nemá majitele. „V pozemkové reformě začátkem 20. století stavba připadla manželům Chomátovým, kteří jsou dodnes vlastníky, i když už jsou dávno po smrti. Tudíž to v současné době majitele nemá,“ vysvětlil starosta a dodal, že je zažádáno o projednání dodatečného dědictví. Soud tak zjišťuje budoucí majitele. S těmi pak obec Příčovy zahájí jednání o prodeji.
Tajemství
Torzo se tyčí asi půl kilometru severozápadně od obce, na návrší poblíž rozcestí, kudy prochází silnice do Dublovic i červená turistická značka okolo rybníka Musíka do Chlumu a Hrazan. Mlýnu se původně říkávalo na Chlumkách podle zalesněných vrchů, kde se nachází i přilehlé bažinaté louky přezdívané Tůně. Tady se podle pověstí o půlnoci údajně valil strašidelný ohnivý sud a běda každému, kdo se mu připletl do cesty...
Neznámý stavitel
Přesná podoba větrného mlýna ani jeho stavitel není bohužel znám. Za iniciátory stavby jsou dle dostupné literatury pokládáni buď František Norbert Kfelíř ze Zakšova, který Příčovy v polovině osmnáctého století vlastnil, nebo také Schönpflugové z Gamsenbergu, kteří v letech 1718-1784 v obci postavili zámek a několik hospodářských objektů.