Článek
Žebříček Henley Passport Index pravidelně sestavuje společnost Henley & Partners. Singapurci se v tomto hodnocení dlouhodobě drží na špici. V těsném závěsu jsou za nimi zmiňovaní Japonci, o třetí příčku se pak dělí Francouzi, Němci, Italové, Španělé, Finové a Jihokorejci. Ti mohou bezvízově navštívit 192 destinací. Bezvízovým stykem je v žebříčku míněno i to, že lze víza pořídit až po příletu do cílové země.
Čtvrté místo náleží v žebříčku Rakousku, Dánsku, Irsku, Lucembursku, Nizozemsku, Švédsku a Norsku. Držitelé těchto pasů mohou bezvízově vycestovat do 191 destinací. Do rovných 190 mohou pátí Belgičané, Novozélanďané, Portugalci, Švýcaři a Britové.
O šestou pozici se dělí Řekové s Australany. Sedmá příčka patří Kanadě, Polsku a Maltě. Osmá pak Maďarsku a Česku. Předposlední jsou v top desítce Estonci a Američané, desátí Litevci, Lotyši, Slovinci a obyvatelé Spojených arabských emirátů.
Češi objevují menšího bratříčka Dubaje. Svíčkové ani smažáku se vzdát nemusí
Naopak nejslabším pasem je ten afghánský, který umožňuje bezvízový styk do pouhých 26 destinací z celkových 227. Jen o něco lépe si vede Sýrie s 27 destinacemi a Irák s 31.
„Samotný pojem občanství a loterii ohledně místa narození je potřeba přehodnotit, protože teploty rostou, přírodní katastrofy jsou stále častější a vážnější, a tak je prostředí, kde žije mnoho komunit, neobyvatelné,“ cituje předsedu Henley & Partners Christiana H. Kaelina server CNN.
Doplnil, že politická nestabilita a ozbrojené konflikty v různých světových regionech nutí lidi kvůli bezpečnosti ze svých domovů prchat.
Podle jiných faktorů
Žebříčků síly pasů existuje víc a každý má trochu jiné hodnoticí metody a operuje i s jiným počtem destinací. Například Passport Index společnosti Arton Capital zohledňuje 193 členských států OSN a dalších šest teritorií, včetně Tchaj-wanu, Hongkongu či Palestiny. Podle tohoto žebříčku se nejsilnějším pasem pyšní Emiráťané, kteří mají bezvízový styk či možnost zařídit si vízum až při příjezdu ve 180 zemích. Druzí jsou Španělé se 179 zeměmi.