Článek
Nelichotivý seznam turistů vyvádějících v letošním uplynulém roce bláznivé kousky zveřejnil server CNN a bohužel ani zdaleka nejde o úplný výčet incidentů. Jen Americký federální ústav pro letectví vyšetřoval v uplynulém roce více než 2000 incidentů spáchaných neukázněnými cestujícími, což je téměř dvojnásobek oproti době před covidem.
Nebylo by ale fér se zaměřit čistě na obyvatele Spojených států, a proto jsme výčet vandalů, agresivních cestujících pod vlivem alkoholu i několika nešťastníků, který svůj čin prostě nedomysleli, rozšířili na celý svět.
Snad největší množství násilných, nepochopitelných a vpravdě šílených zaznamenaných incidentů se odehrává už v letadle cestou na dovolenou či posléze z ní.
Zákaz alkoholu v letadlech? Důvodů stále přibývá
Nouzový východ není na hraní
Seznam cestujících podivínů letošního roku odstartoval už 8. ledna pasažér v kanadském Torontu, který po nástupu do letadla mířícího do Dubaje z neznámých důvodů otevřel nouzový východ a vypadl z něj na beton. Ublížil tím sice jen sám sobě a byl převezen do nemocnice, let se ale v důsledku jeho činu zpozdil o šest hodin.
Zdaleka se však letos nejednalo o jediný pokus otevřít nouzový východ letadla, byť byl zřejmě nejúspěšnější. V únoru se šest pasažérů doslova sesypalo na muže, který chtěl chvíli po startu letadla z amerického Albuquerque do Chicaga otevřít nouzový východ. Letadlo se kvůli incidentu vrátilo na původní letiště a výtržník byl předán policii.
V listopadu se jeden z pasažérů na letu z Brazílie do Panamy zase pokusil vzít palubní personál jako rukojmí s pomocí plastového nože a následně chtěl rovněž otevřít nouzový východ chvíli před přistáním. Několika spolucestujícím se ale povedlo jej zadržet.
Rovněž během listopadového letu Korean Air z Bangkoku do Soulu se mužský pasažér nejprve choval podivně a nereagoval na prosby posádky, aby se vrátil na sedadlo, načež přiskočil k nouzovému východu a snažil se ho otevřít. Letuška ale bránila dveře vlastním tělem a muž byl po přistání zatčen.
Pozor, zlý cestující
V letadle se ale odehrávaly i další násilné incidenty a výtržnictví, během kterých nechtěl nikdo vystoupit za letu.
Agresivně jak ke spolucestujícím, tak i k posádce letadla se 30. ledna choval zjevně opilý muž na letu z londýnského letiště Gatwick na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku. Jeho chování došlo tak daleko, že když se zúčastněným spolucestujícím nepodařilo výtržníka uklidnit, rozhodli se ho „sundat“, aby ostatním zajistili klidný zbytek letu.
Alkohol sehrál roli i v dubnovém leteckém incidentu, kdy fotbalový chuligán rozpoutal peklo na palubě letadla. Na letu ze skotského Edinburghu do turecké Antalye po přistání nešetřil nadávkami ani ranami pěstí, než jej po zhruba 20minutovém řádění zpacifikovala policie.
Ač se to zdá mezi dospělými nepravděpodobné, k napadení posádky za požití zubů došlo letos hned několikrát. Hned v lednu se letadlo aerolinek All Nippon Airways mířící z japonského Tokia do amerického Seattlu vracelo neplánovaně zpět poté, co 55letý Američan kousl letušku do ruky.
V červenci zase pasažérka United Airlines během letu z Floridy do New Jersey zaútočila zuby na stevarda a vykousla mu kus uniformy. Kromě fyzické agresivity k posádce došlo i k nadávkám ostatním cestujícím a vyhrožování smrtí. Let musel být kvůli ženinu chování odkloněn a po jejím zatčení policií byla převezena k diagnostice do nejbližší nemocnice.
Během letu 8. září z Velké Británie do Španělska též došlo k fyzickému násilí směrem k palubní posádce a opět sehrál roli alkohol. Když se stevard nejmenovanému Britovi v letadle pokusil zabavit konzumovanou láhev vodky z duty free obchodu, ten ho udeřil pěstí do obličeje a poplival další cestující. Letadlo proto bylo odkloněno do Francie, kde byl výtržník zatčen.
Jen sedadlo to naštěstí odneslo 16. listopadu za letu z texaského Austinu do kalifornského Los Angeles. Muž začal do sedačky během letu brutálně kopat, načež zasáhli spolucestující a připoutali jej k sedadlu.
Nahota i ničení památek
K vandalismu ale často dochází i v cílových destinacích turistů. V červenci se florentské autority pokoušely identifikovat a vypátrat ženu, která vylezla na renesanční sochu bakcha a předstírala na ní kopulační pohyby.
Florencie v tomto směru vůbec láká podivíny všeho druhu. V srpnu svět obletělo video, na němž se anglicky mluvící turistka bez podprsenky koupe ve fontáně.
Teoreticky si za to ale Florencie s nadsázkou „může“ tak trochu sama. Intenzivní prožitek při pohledu na krásu umění či přírody totiž u turistů může vyvolat Stendhalův syndrom, který je známý též jako florentský. Ten mimo jiné vyvolává silné sexuální puzení, které pak zřejmě mohou „odnést“ i blízké sochy a fontány. Krásy je v italské metropoli překypující uměním a historií na turisty zřejmě až moc.
Mnohem horší formy vandalismu se letos dočkaly starověké italské metropole. V červnu nejmenovaný turista z Nizozemska poničil graffiti římskou vilu v Herculaneu, která přestála i výbuch Vesuvu.
Snad ještě hůř dopadly v srpnu Pompeje, kde britský turista vyryl iniciály své a svých dcer do domu vestálek. Byl dopaden a za svůj nesmyslný čin se omluvil. Na výběr dostal zaplacení vysoké pokuty, nebo vězení. Kvůli takovým jako on Itálie letos přikročila ke zpřísnění postihů pro turisty, kteří poškodí místo historického nebo kulturního významu.
V dubnu došlo v Číně k velmi nezvyklé formě vandalismu. Jeden z cestujících před letem z města Wej-fang na prázdninový ostrov Chaj-nan hodil do motoru letadla několik mincí „pro šťastný let“. Jeho počínání si naštěstí všimli pracovníci letiště předtím, než mohla celá věc dopadnout velmi nešťastně pro všechny na palubě.
V Japonsku pak v listopadu zatkli 65letého amerického turistu, který vyryl písmena do historické dřevěné brány největší šintoistické svatyně v Tokiu s názvem Meidži. K vandalismu si přitom mohl jen těžko vybrat „lepší“ zemi, kde by měli větší úctu nejen k historii, ale k předmětům celkově, než je Japonsko.