Článek
„Přehrada byla postavená na začátku 20. století jako reakce na silné povodně na konci 19. století, které zasáhly Krkonoše a Jizerské hory,“ vypráví mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová.
„Naši předci přemýšleli, jak by mohli v budoucnu zabránit škodám, materiálním i na lidských životech, a vymysleli celkovou regulaci Labe od Špindlerova Mlýna až po Jaroměř. Její součástí byly dvě údolní nádrže, a to Labská přehrada, a právě Les Království,“ popisuje mluvčí.
Stavební práce tu začaly v roce 1910. První světová válka je protáhla až do roku 1919, kdy byla přehrada uvedená do provozu, a o rok později pak byla zkolaudovaná.
Zámek z Černých baronů chátrá. Přesto je Zelená Hora letos otevřená každý den
„Přehrada je postavená z královédvorského pískovce, hráz je zhruba 34 metrů vysoká a přes 200 metrů dlouhá,“ vyjmenovává její parametry Bendová. Maximální zatopená plocha je až 85 hektarů, ve své době šlo o největší přehradní nádrž v Československé republice.
„Následně k ní byla přistavěna ještě malá vodní elektrárna, k tomu původnímu účelu protipovodňové ochrany přibyl tedy ještě další účel, a to je výroba elektrické energie z vodní síly,“ doplňuje.
V pseudogotickém stylu
Své jméno, Les Království, dostala podle rozsáhlého lesního komplexu, zbytku starého hraničního hvozdu, který ji na levém břehu lemuje.
Pivovar u Libeňského zámku se promění v kulturní centrum
Pro své nevídané architektonické provedení se stala také oblíbeným turistickým cílem a zvědavce s fotoaparátem láká dennodenně. Přijíždějí si prohlédnout nejen hráz samotnou, ale i nedaleký domek připomínající malý kamenný hrad a protější šoupátkovou věž.
Celý soubor staveb je navržený v romantizujícím, pseudogotickém stylu, a to podle architektonického návrhu Jaroslava Valečky. „Na přehradě je spousta ozdobných kamenných prvků, dvě průjezdné brány, věžičky a dům hrázného s pozorovací věží, která je zakončena cimbuřím,“ popisuje místo mluvčí.
„Ale nutno dodat, že je volně přístupná pouze hráz přehrady, vodní plocha je velice špatně dostupná, i když rekreace tu není nijak omezena. Přehradu využívají hlavně rybáři, vodní sporty se tu neprovozují, ani koupání, jednak kvůli špatné přístupnosti, tak i proto, že voda v Labi není příliš čistá,“ uvádí Bendová.
Přehrada s elektrárnou už v 60. letech získaly památkovou ochranu a od roku 2010 jsou národní kulturní památkou.
Před několika lety prošly vybrané části stavby rekonstrukcí, aby získaly svůj původní lesk a krásu a oslavily tak sté výročí provozu. Při obnově použili stavebníci jak původní materiály, tak původní stavební postupy.
Sto let romanticky vyhlížejícího místa připomíná i výstava, kterou povodí zřídilo v přilehlém domě hrázného. Je přístupná každý víkend do konce září.
„A návštěvníci se mohou v případě příznivého počasí podívat i na vyhlídkovou věž, odtamtud je vidět celá nádrž, kopec Zvičina a široké okolí,“ uzavírá Hana Bendová.
Anketa
Může se vám hodit na Firmy.cz: Les Království