Hlavní obsah

Nejdelší jméno evropské vesnice má 58 písmen

Novinky, Lucie Poštolková

Vesnice na ostrově Anglessey ve Wallesu je dobře známá díky svému jménu, které je nejdelším místním označením ve Velké Británii. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch(krátce Llanfai PG) je ale zároveň nejdelší jednoslovný název obce v Evropě a druhý nejdelší na celém světě.

Článek

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (krátce Llanfairpwllgwyngyll) si Britové zkracují jako Llanfair Pwllgwyngyll, ale nejčastěji používají Llanfair PG nebo Llanfairpwll.

Název pochází z welštiny a obsahuje 58 písmen. Pro místní je to ale jen písmen 51, protože "ch" a  "ll" považují Welšané za jednu hlásku. Britský překlad jména vesnice zní: The church of St. Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirlpool by St.Tysilio's of the red cave.

Český nejbližší překlad zní: Kostel Svaté Marie v Údolí Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela svatého Tysilia z Červené jeskyně. 

Turisté se nejvíce fotí na nádraží

Turisté zastavují na vlakovém nádraží a fotí se s názvem železniční stanice. Dále putují na vyhlídku ze sloupu Markýze z Anglessey, který díky své výšce nabízí krásné výhledy do okolí. Monument byl postaven na oslavu hrdinství Jindřicha Pageta markýze z Anglesey v bitvě u Waterloo.

Mezi další turisticky oblíbená místa patří obchod James Pringle Weavers, celnice, most Britannia a závěsný Menaiský most.

Tři čtvrtiny obyvatel mluví plynule welšsky

První osadníci v Llanfair PG byli už v období neolitu, živili se hlavně rybolovem a zemědělstvím. Při sčítání lidu z roku 2001 zde žilo 3040 osob, z nich dnes 76 procent mluví plynulou welštinou.

Ostrov Anglessey byl dlouho dostupný jen lodí Menaiskou úžinou. Až v roce 1826 byl Anglessey propojen s ostrovem Velké Británie Menaiským závěsným mostem projektovaným Thomasem Telfordem.

Související témata:

Výběr článků

Načítám