Článek
Prvenství novozélandského dopravce bylo podle šéfky portálu Sharon Petersenové velmi těsné. „Obě aerolinie dělilo jen 1,50 bodu. Přestože společnosti dodržují nejvyšší bezpečnostní standardy a trénink pilotů, Air New Zealand má mladší flotilu, což ji staví před Qantas,“ vysvětlila Petersenová.
O třetí místo se v žebříčku dělí hongkongská společnost Cathay Pacific, Qatar Airways a Emirates. Následují aerolinky Virgin Australia, Etihad, japonské All Nippon Airways, tchaj-wanské EVA Air, Korean Air, Alaska Airlines a prvním evropským dopravcem jsou Turkish Airlines. Jedenácté místo náleží TAP Portugal.
V žebříčku 23 nejbezpečnějších dopravců jsou nicméně i další evropští zástupci, mimo jiné Scandinavian Airlines na 14. pozici, British Airways na 15. či Lufthansa/Swiss na 18.
Exceloval i Ryanair
Portál AirlineRatings.com sestavuje také žebříček nejbezpečnějších nízkonákladových společností, kterému dominují aerolinie Hong Kong Express. Následují Jetstar Group, třetí je Ryanair a čtvrtý easyJet. V pětadvacítce se ale objevuje také Wizz Air na sedmém místě, Norwegian na dvanáctém, Eurowings na dvacátém a Air Baltic na pětadvacátém.
Letecká doprava zůstává navzdory tragédiím z konce loňského roku tou nejbezpečnější vůbec. Studie uskutečněná mezi lety 2018 a 2022 zjistila, že riziko úmrtí v letadle je zhruba jedna ku 13,7 milionu nástupů. Oproti tomu na silnicích došlo třeba v roce 2023 ke zhruba 1,19 milionu fatálních nehod, což se rovná asi dvěma úmrtím za minutu, píše AirlineRatings.com.