Článek
Itálii mladý cestovatel, který publikuje videa zejména na TikToku či Instagramu, považuje za jednu ze svých nejoblíbenějších zemí. Roli hraje několik faktorů. „Velmi snadno se tam dostanete a jde o celkem cenově dostupnou zemi. Ne tu nejlevnější, ale cenově dostupnou. Krajina je velmi různorodá – na severu máte hory, pak Toskánsko, skvělá města, vulkány, krásné pláže. Zkrátka vše, co můžete od jedné země chtít,“ vysvětlil pro Daily Mail Jannis M.
Itálie podle 23letého cestovatele asi nikdy neunudí, protože se pyšní množstvím památek, včetně těch zapsaných na seznamu UNESCO. „Můžete vyrazit do dalšího města a tam vidět něco opravdu unikátního a překrásného,“ uvedl. Doplnil, že velkou předností je samozřejmě kuchyně, kterou považuje za zřejmě nejlepší na světě.
Drahota ho šokovala
Nadšení mladík pociťuje i v případě Islandu. „Je roztomilý, protože je velmi malý. Můžete si půjčit auto a projet celou zemi za pár dní,“ tvrdí Němec s tím, že krajina a příroda samozřejmě hrají prim. Při zimní návštěvě se mu navíc poštěstilo spatřit polární záři, což byl prý jedinečný zážitek. Značným minusem Islandu jsou však ceny. „Je až neskutečně drahý. Nikde jinde jsem neviděl tak vysoké ceny jídla, byl jsem v šoku,“ prozradil.
Procestovala už 170 zemí. Mezi absolutně nejhorší místa na světě řadí Paříž
Kdo však nemusí příliš hledět na peníze, toho Island podle mladého cestovatele uchvátí. I z důvodu, že jde o velmi bezpečnou zemi s čistým prostředím, kde vše funguje jako hodinky.
Dalšími dvěma evropskými zeměmi, které v cestovatelově žebříčku stojí na předních pozicích, jsou Španělsko a Kypr. Na první z nich vyzdvihuje mimo jiné skvělá města či gastronomii. Středomořský ostrov pak považuje za roztomilý skrytý klenot, na který lidé často zapomínají.
„Jsou tam úchvatné pláže a pravděpodobně ta nejprůzračnější voda, jakou jsem v Evropě viděl. Je to skvělý únik před zimou,“ doplnil.
Není fanouškem vína
Evropské země, které mladíka naopak nenadchly, jsou Bulharsko a Rumunsko. Jannis M však připouští, že je navštívil ještě jako malý kluk s prarodiči, kdy trávili prázdniny v hotelovém komplexu. Do obou států se chce proto vydat znovu, aby si udělal názor už jako dospělý.
Do Moldavska, nejchudší evropské země, se ale podruhé už nejspíš nepodívá, přestože k němu není nijak přehnaně kritický. „Je to roztomilý státeček se skvělým jídlem a super kulturou. Jenže tam není moc co dělat. Kišiněv je fajn, ale na venkově je to samá vinice a já víno nemám rád. To je asi ten důvod, proč už se nevrátím,“ zkonstatoval.
Nepříliš lákavé mu vlivem své rozlohy přijdou také evropské státečky Lichtenštejnsko a Vatikán. U prvního si stěžuje, že hlavní město Vaduz lze velmi rychle projít pěšky, na Vatikánu ho mrzí mimo jiné to, že tam nelze přenocovat.