Článek
Zákaz začal platit hned prvního ledna, podle serveru Independent je vyústěním dlouholeté bitvy mezi radnicí a restauratéry. Ti se obávají, že jim opatření uškodí, protože hosté nebudou chtít v zimě sedět na zahrádkách a terasách.
Restrikci představily úřady poprvé v roce 2018, radnice se ale rozhodla zákaz zavést v několika fázích, aby dala majitelům podniků čas se adaptovat. V tuto chvíli tedy nejsou vůbec povolené ohřívače na plyn, elektrické s výkonem 150 W/m2 lze využívat až do konce dubna, oznámila městská rada už v prosinci.
Vyhřívané venkovní prostory jsou zakázané také ve Francii. Aktivisté spočítali, že během zimy jsou ohřívače na terase o rozloze 75 m2 schopny vyprodukovat stejné množství oxidu uhličitého jako auto, které by třikrát obkroužilo planetu.
Pokuty za elektrokoloběžky
O zákazu ohřívačů se loni diskutovalo také v Madridu. Tam se však opatření nepodařilo zavést, radnice totiž nebyla schopna dodat důkazy, že ohřívače ke globálnímu oteplování skutečně přispívají.
Barcelona je svými zákazy poměrně proslulá. Většina z nich má zmírnit negativní dopady masového cestovního ruchu. Například od února bude za jízdu na elektrokoloběžce po chodníku hrozit pokuta ve výši 500 eur, tedy přes 12 tisíc korun.