Hlavní obsah

Naučná stezka po stopách sudetské hranice přiblíží okupaci českého pohraničí

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Ústí nad Orlicí připravuje naučnou stezku po stopách sudetské hranice. Lidé se na ní dozvědí, jak Němci zabrali Sudety či jak fungovala pohraniční stráž. Trasa bude mít deset kilometrů, hotová bude na jaře roku 2026. 

Foto: Profimedia.cz

Stezka vznikne v Ústí nad Orlicí a okolí.

Článek

„Připravíme výběrové řízení na dodavatele. V roce 2025 bude akce zahájena a z velké části dokončena. Slavnostní předávání stezky do užívání očekáváme na jaře 2026,“ uvedl starosta Petr Hájek.

Okruh bude mít osm zastávek. Stezku budou tvořit tabule, odpočívadla, ale i hraniční patníky, závory, varovné cedule nebo strážnice. Stezka začne na hlavním nádraží a skončí u pavilonu ve svahu nad městem.

První zastavení připomene dobu, kdy Němci zabrali Sudety. Druhý informační panel se zaměří na železnici po mnichovské dohodě, v místě by například mohla být pozorovatelna. Na třetí tabuli si turisté přečtou, za jakých podmínek se mohli pěší a motoristé dostat přes hranice do Sudet a zpátky.

Čtvrté zastavení popíše činnost pohraniční stráže. Na páté zastávce bude téma náboženské víry v protektorátu, případně informace o židovské komunitě. Na šesté zastávce se stezka bude věnovat kulturnímu a společenskému životu.

Už došlo i na Madeiru. Od ledna zpoplatní přes 30 stezek, chce tak korigovat počty turistů

Cestování

Sedmé místo popíše život v odtržené městské části Hylváty. Poslední cedule se zaměří na pohraniční opevnění v okrese. „V terénu budou informační tabule, odpočívárny, budou připomínat strážní věže hlídek. Vytyčí se tam hraniční patníky. Čerpáme informace z městského muzea, poskytne psanou část na tabule, fotodokumentaci. Hranice je dochovaná na historických mapách,“ řekl Hájek.

Investovalo víc peněz

Stezku navrhli lidé v participativním rozpočtu v roce 2022, jenže maximální náklady na projekt by byly 300 tisíc korun. Město chtělo, aby byl projekt důstojnější, a bylo ochotné do něj dát víc peněz. „Zdálo se nám, že by bylo vhodné, aby stezka byla realizována za vyšší náklady. Projekt jsme připravili do dotační výzvy, doba přípravy a schvalování dotace nás přenesla až do roku 2025, kdy to budeme dělat,“ uvedl Hájek.

Za stezku město zaplatí 3,7 milionu korun, dotace z česko-polského programu Interreg je 1,4 milionu korun. Město nedávno dostalo potvrzení od poskytovatele dotací, že projekt schválil.

Největším ženským koncentračním táborem povede ve Svatavě na Sokolovsku naučná stezka

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám