Článek
Geocaching je hra na pomezí turistiky a sportu s využitím navigačního GPS systému při pátrání po ukrytých schránkách (cache čili keš), zatímco multicache je na bázi širších souvislostí. Jedná se o systém více úkrytů, k jejichž odhalení je třeba určitých znalostí.
Hra motivuje a učí poznávat
„Základním principem je, aby lidé formou hry projevili určitou činnost, zjistili důležité a zajímavé věci o zdejší přírodě a její ochraně,“ vysvětila Lenka Dvořáková z NP Šumava. „Hra je má motivovat a učit. Proto geocaching zavítal i do Národního parku Šumava,“ dodala.
Pilotní projekt Lýkožrout smrkový 2009 je pětikrokový, formou kvizu hráče zavede do jedné z částí parku. Účastníci zjistí informace ze životního cyklu lýkožrouta smrkového a správná odpověď jim ukáže cestu k další krabičce. Bonusem pro prvních 100 úspěšných řešitelů bude podle mluvčí parku Jany Zvettlerové „malé, kulaté a voňavé“ překvapení.
Projekt by se mohl rozšířit
„Tento projekt je pro NP Šumava novinkou. Pokud bude o aktivitu u veřejnosti zájem, chtěli bychom postupně rozšířit počet schránek i do jiných zajímavých lokalit,“ uvedla Dvořáková.
„Hry se může zúčastnit kdokoli, často ji provozují celé rodiny. Důležitá je radost z pohybu v přírodě, schopnost orientace a vlastnictví outdoorového GPS přístroje,“ dodal Radan Běhoun, kreativní ředitel grafického a multimediálního studia Harpuna z Českých Budějovic, které pro Správu NP hru připravovalo.