Článek
Změnu názvu odsouhlasila rada pro geografická pojmenování. Vyšla tak vstříc původním americkým obyvatelům, kteří v oblasti žili dávno předtím, než se pohoří Great Smoky Mountains stalo národním parkem.
„Jsme hrdí, že jsme tuto věc podpořili a zdůraznili jsme význam hory pro Čerokíe,“ uvedl za správu oblasti Cassius Cash. „Čerokíové mají silné propojení s Kuwohi a s okolní oblastí. Správa národních parků se těší na další spolupráci a společnou péči o krajinu,“ doplnil.
Server CNN uvádí, že hora Kuwohi je pro kmen původních amerických obyvatel posvátná. Z toho důvodu se vrchol každoročně na několik dní uzavírá, aby se na něj mohli vypravit indiánští žáci a dozvědět se něco o místní historii.
Do parku míří miliony lidí
Podobné změny názvů do jazyka původních obyvatel nejsou ničím ojedinělým. V Austrálii před několika lety změnil jméno největší písečný ostrov světa. Fraser Island je tak nyní oficiálně K’gari. Národy chtějí těmito gesty alespoň částečně napravit křivdy, které se během kolonizace udály.
V Great Smoky Mountains jde pak o významný krok, je to totiž nejnavštěvovanější národní park v Americe. Loni sem zavítalo 13,3 milionu lidí. Jen pro srovnání, Grand Canyon loni přivítal 4,7 milionu návštěvníků, kalifornský Yosemite pak 3,9 milionu.