Článek
Když v zimě roku 1984 udeřily na západě Irska silné bouře, doslova smetly veškerý písek, který se na pláži u vesnice Dooagh, nacházel. Zůstala zde jen hromada ostrých skalisek a mezi nimi malá jezírka. Silné větry, které v dubnu pobřeží zastihly ovšem zapříčinily, že se písek z moře dostal opět na pobřeží, a pláž ztracená více než 30 let se znovu objevila.
Over 30 years after the beach at Dooagh on Achill Island was washed away by storms, a high tide returned it, as if by magic 🌊
— Tourism Ireland US (@GoToIrelandUS) 9. května 2017
MT @seancalv pic.twitter.com/9dr0EGINZm
Achill, který patří mezi největší irské ostrovy, má populaci kolem 3000 obyvatel. Jeho hlavním zdrojem příjmů je tak turismus. Počty návštěvníků v posledních týdnech navíc rapidně stouply, když se u Dooaghu objevila ztracená pláž.
Podle Seana Molloy z tamní turistické centrály, přijede na Achill ročně kolem 150 000 až 180 000 návštěvníků. „Uplynulý víkend byl slunečný, a tak k nám zavítalo více turistů, než je obvyklé,“ dodává.
Beach washed away by storm returns after 33 years - The beach at Dooagh after it was stripped of sand and, righ... https://t.co/YfAG2fwH6T
— Plumpstead Emirates (@PlumpEmirates) 9. května 2017
Molloy ovšem případným návštěvníkům rozhodně nedoporučuje, aby se v moři u pláže koupali. „Díky všem těm náhlým změnám netušíme, jak moc bezpečný pohyb u pláže je. Prozatím bude lepší přenechat plavání delfínům, kteří se ve velkém u zálivu Dooagh vyskytují,“ radí. Místní nicméně doufají, že si pláže budou moci užívat dlouho, a ne pouze dočasně, než jim ji oceán zase spláchne.