Hlavní obsah

Na Santově prahu to praská ve švech. Hordy turistů sužují už i Finsko

Finsko je obzvlášť v zimě velmi vyhledávanou destinací. Před svátky to žije zejména v Santově vesničce v Rovaniemi, kam si své vánoční fantazie míří splnit statisíce lidí. Laponské město má nyní obdobný problém jako třeba Barcelona či Benátky – turistů je podle některých obyvatel už moc.

Foto: Profimedia.cz

Santova vesnička je hlavním lákadlem města Rovaniemi.

Článek

Ozdobená Santova vesnička je hlavní atrakcí Rovaniemi, města ležícího na okraji polárního kruhu. Turisté se tu mohou setkat se samotným svatým Nickem neboli Santou Clausem, vánoční postavou známou zejména z anglicky hovořících zemí. „Je to pro mě splněný sen. Jsem fakt nadšená, že tu jsem,“ rozplývala se polská návštěvnice Elzbieta Nazaruková.

Turismus do Rovaniemi přináší spoustu peněz, z čehož těží hlavně hoteliéři a majitelé restaurací. Ne všem je však příliv turistů příjemný, obzvlášť když počty návštěvníků až desetinásobně převyšují počet obyvatel, uvádí server Independent.

„Obáváme se nadměrného růstu turismu. Cestovní ruch vzrostl tak rapidně, že už není pod kontrolou,“ míní 43letá Antti Pakkanenová, která se v září zúčastnila společně s dalšími obyvateli protestu v ulicích. Podobné akce se přitom dosud konaly hlavně na jihu Evropy, letos zejména ve Španělsku, s overtourismem ale bojují také na řadě míst v Itálii.

Zapomeňte na Itálii či Řecko. Největší klid a pohodu skýtá v Evropě Island

Cestování

„Severské země jsou trend,“ poznamenala šéfka organizace Visit Rovaniemi Sanna Karkkainenová. „Lidé chtějí cestovat do chladných zemí, vidět sníh nebo polární záři a samozřejmě také Santu Clause.“

Do Rovaniemi přivádějí více turistů také nové letecké linky, jen letos se hlavní město finského Laponska propojilo třeba s Ženevou, Berlínem či Bordeaux. Právě z evropských zemí většina návštěvníků přijíždí, a to hlavně z Německa, Francie a Velké Británie.

Ceny nájmů rostou

Některým obyvatelům se nelíbí, že se část bytových komplexů v centru využívá pro krátkodobé pronájmy. Podobně jako jinde i tady vyhnaly ceny nemovitostí vysoko.

Finské zákony přitom podle Independentu zakazují poskytovat ubytování v budovách určených pro rezidenční prostory. Kritici proto požadují, aby úřady zasáhly. „Pravidla se musejí lépe vymáhat,“ je přesvědčená Pakkanenová. Naopak starostka Ulla-Kirsikka Vainiová má za to, že krátkodobé pronájmy přinášejí do pokladny množství peněz.

Jakkoli se situace vyvine, letošní sezona pravděpodobně už případnými protesty poznamenaná nebude. Naopak se počítá s tím, že počty návštěvníků v dalším roce ještě porostou.

Osm let žije ve Skandinávii. Tamní bizarní zákony dokážou českou spisovatelku zaskočit i dnes

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám