Článek
"Domníváme se, že lidé ve městě budou podnikat více aktivit venku, zvlášť v podzimních a zimních měsících," prohlásila šéfka místní turistické kanceláře Karin Röová, kterou citoval britský list The Daily Telegraph.
Trojice zrcadel umístěných nad městem, které je zaklíněno v hlubokém údolí v malebném kraji Telemark, je řízena počítačem tak, aby sledovala pohyb slunce na obloze, natáčela se v nejlepším úhlu a zachycené paprsky pak odrážela do centra města. Na náměstí se tak bude objevovat světelná skvrna o rozměrech 200 až 600 metrů čtverečních.
S nápadem přišel už před sto lety průmyslník a zakladatel města Sam Eyde. Realizace nápadu však byla možná až díky moderním technologiím. V roce 1928 vybudoval následník zakladatele Rjukanu kabinovou lanovku směřující na blízkou horu, aby si obyvatelé města mohli užít v zimě alespoň trochu sluníčka při výletech.
Teprve letos se však realizovala myšlenka Sama Eydeho, když vrtulníky vyzdvihly zrcadla 450 metrů nad město. Projekt vyšel asi na pět miliónů norských korun (zhruba 15,9 miliónu Kč). Podobný projekt byl přitom v roce 2006 dokončen v Itálii, kde byla podobným způsobem instalována zrcadla nad vesnici Viganella.