Hlavní obsah

Na pláže jen s rezervací či v omezeném počtu. Sardinie zavádí na léto opatření

Úřady na italské Sardinii se snaží ochránit malebné pobřeží. V uplynulých letech proto na některých plážích zavedly limit na počet návštěvníků. A třeba pláž Tuerreda bude v hlavní sezoně přístupná výhradně na rezervaci skrze mobilní aplikaci. Restrikce mají zmírnit dopady masového cestovního ruchu i ulevit přetížené infrastruktuře.

Foto: Profimedia.cz

Pláž Spiaggia Rosa je dostupná pouze lodí, na souš ale návštěvníci vstoupit nesmějí.

Článek

Opatření, které na Sardinii zavádějí, připomíná server EuroNews. Ten uvádí, že návštěvníci se na plážích často chovají nevhodně, anebo se jich někde hromadí až přespříliš, což ve výsledku škodí ekosystému. Na pláž Tuerreda se proto v létě dostanou jen turisté s rezervací, od roku 2020 je jejich maximální denní počet nastaven na 1100.

Limity zavádějí i další pláže, například souostroví La Maddalena má už dvě oblasti s omezeným přístupem. Loni v létě se mohlo na Cala Coticcio a Cala Brigantina vydat maximálně 60 návštěvníků denně, své místo si museli předem rezervovat a následně uhradit tři eura (75 korun).

Pro letošní rok nebyly podle EuroNews zatím oznámeny žádné změny. Předpokládá se, že i nadále bude nutné si návštěvu pláží zamluvit u místních cestovních agentur, jako tomu bylo loni.

Od 1. června do 30. září bude platit denní limit také na plážích Cala Brandinchi a Lu Impostu. U první to bude 1447 lidí, u druhé 3352. Na Cala Mariolu v období mezi červnem a začátkem listopadu povolují úřady pouze 700 návštěvníků denně.

Pouhých 300 lidí se dostane na pláž Ogliastra. Ti, kteří dorazí lodí, tu mohou strávit jen 90 minut. Časový limit mají také na pláži Cala dei Gabbiani, kde musejí lidé odejít po dvou hodinách.

Krádeže písku se nevyplácí

Úřady turisty důrazně varují před krádežemi písku z pláže Spiaggia Rosa. Populární místo se, jak už název napovídá, pyšní narůžovělým pískem, turisté si pohled nicméně užijí jen z lodi. Procházení se po pobřeží může lidem vysloužit pokutu 500 eur (12 566 korun), krádež písku může vyjít až na 3500 eur (přes 87 tisíc).

Související témata:

Výběr článků

Načítám