Článek
Nové nařízení se týká jen turistických výstupů, pro horolezce, kteří směřují na nejvyšší vrcholky, platí odlišná pravidla. Ti se mohou i nadále po horách pohybovat samostatně, ale s potřebným vybavením.
Nepálská policie ročně dostane hlášení o zhruba sedmi až osmi pohřešovaných výletnících v horách. Podle turistické centrály jich ale ve skutečnosti může být i 40 až 50 ročně, ale blízcí turistů se obracejí i na jiné úřady než na policii. Přesná čísla nejsou k dispozici, poznamenává DPA.
„Většina osob, které zahynuly nebo zmizely při trekkingu, jsou ti, kteří šli sami bez průvodce a bez znalosti terénu. Těmto tragédiím se dalo předejít najmutím místního horského průvodce,“ míní prezident Nepálské asociace turistických agentur Nilhari Bastola.
Došel pěšky z Olomouce do Íránu. Lidé ho měli za blázna
Zvířata a zločinci jsou rizikem
Divoká zvířata jako jsou tygři, medvědi, leopardi a vlci, nebo také zločinci a odlehlé a obtížně schůdné stezky jsou hlavními riziky pro turisty, uvádějí nepálské úřady. Nové nařízení má pomoci v případě nehody na špatně přístupných a chabě značených cestách k rychlejší lokalizaci a záchraně zraněných díky znalosti terénu místních průvodců.
Ne všichni nové nařízení vítají. Deník Kathmandu Post ve svém úvodníku napsal, že někteří rádi zemi poznávají svým vlastním tempem a osamoceně, což jim přítomnost průvodce znemožní. Jiní se bojí, že to může odradit část turistů, protože právě nízké náklady byly jedním z lákadel pro cesty do Nepálu.