Článek
Na mezinárodním letišti Mataveri v Hanga Roa, hlavním městě Velikonočního ostrova, to funguje tak trochu jinak než ve zbytku civilizovaného světa. Žádné letištní autobusy, žádné „rukávy“, žádná omezení a poplatky za parkování.
Na Rapa Nui, jak se ostrov v domorodém jazyce jmenuje, totiž denně přilétají jen dvě letadla. Můžete sem přiletět pouze z hlavního města země Santiaga nebo jednou týdně z Tahiti. I díky tomu ostrov tolik netrpí nápory turistů jako jiné masově oblíbené destinace.
Pravidelné lety ze Santiaga začaly v roce 1967 a trvaly tehdy devět hodin. Dnešní let trvá směrem na Velikonoční ostrov pět a čtvrt hodiny a zpět z něj čtyři a tři čtvrtě. Destinace dělí 3762 kilometrů, které činí „velikonoční“ letiště tím vůbec nejodlehlejším na světě.
S tím samozřejmě souvisí i jeho velikost. Najdete zde jedinou ranvej o délce 3318 metrů. I proto nejsou žádné motorizované přesuny po areálu potřeba. Letadlo prostě doroluje kousek od jediné budovy, která slouží jako příletová i odletová hala zároveň. Po výstupu z letadla jen přejdete pár desítek metrů a u vtipného rozcestníku se dáte vpravo - směr Velikonoční ostrov.
Pod střechou ze sušené trávy ale najdete vše potřebné. Jak sociální zařízení, tak i jeden pás na zavazadla. A jakmile vám přijede kufr, žádné další formality už nejsou potřeba. Jen jedna milá pozornost: po východu z letiště dostane každý návštěvník ostrova na krk věnec z čerstvých květin. Přesně jako v romantických filmech z exotiky.
Odlet pak probíhá podobně jednoduše. Zavazadlo necháte projet bezpečnostním rentgenem, který odhalí i uloupený písek z jediné přírodní písečné pláže na ostrově nebo, nedej bože, kameny z lomu na známé sochy moai.
Pak už tradičně dostanete letenku, zkontrolují vám pas a příruční zavazadlo a hurá do čekárny. Ta je ale velmi netradičně volně průchozí ven - některé obchody jsou uvnitř, jiné s typickými dřevěnými soškami, šátky z místní továrny, ozdobnými květy plumérie do vlasů nebo sladkostmi najdete venku s výhledem na letadlo.
A o tom, že je čekání na spoj s čerstvým mořským vzduchem mezi exotickými květinami úplně jiným zážitkem, není třeba se dlouze rozepisovat. Obzvláště rodiny s dětmi často roztáhnou deku na trávě a naposledy si vychutnají některé z místních pochutin.
Když nazraje čas, dá letištní personál v trávovém altánu pokyn, zkontroluje letenky, a pěšky se vyráží k letadlu. Celý proces provází pohodová atmosféra a úsměvy, tolik příznačné pro celý zdejší pobyt. Ale oč je nástup do letadla příjemnější, o to hůř se překrásný ostrov opouští.
Kromě nezapomenutelných vzpomínek si každý návštěvník Rapa Nui odváží i tradiční náhrdelník z mušlí pro šťastný návrat.
Čtěte také: |
---|
Velikonoce na Velikonočním ostrově |
Tipy pro cestu na Velikonoční ostrov
Na Rapa Nui je v zimním obdoví o šest hodin méně než v ČR.
Na ostrově platí jako měna chilské pesety, někde výjimečně přijímají i americké dolary. Platební terminály má naprostá většina restaurací i obchodů.
Na Velikonoční ostrov se dostanete z chilského hlavního města. Do Santiaga vede z České republiky nejpraktičtěji cesta přes Paříž s aerolinkami Air France ve třech cestovních třídách - Economy, Premium Economy a Business. Počítejte s tím, že let z Paříže do Santiaga trvá okolo 14 hodin. Letí se ale přes noc, a tak značnou část doby v letadle můžete prospat. Následný let s aerolinkami LATAM ze Santiaga do Hanga Roa (hlavního města Velikonočního ostrova) trvá zhruba pět hodin.
Na Velikonoční ostrov nejsou potřeba žádná speciální očkování, stejně jako kamkoli jinam lze doporučit očkování proti žloutence.
Krásy ostrova můžete objevovat na organizovaných výletech, nebo si můžete půjčit auto a ostrov obrážet na vlastní pěst. Mezinárodní ani český řidičský průkaz po nás nikdo vidět nechtěl, to však neznamená, že ho v některé z půjčoven nebudou vyžadovat.
Takřka celý ostrov je národním parkem, a pokud budete chtít vidět jeho hlavní atrakce, budete si muset zakoupit vstupenku s platností 10 dnů za 80 dolarů (asi 1830 korun).